Kašel je u dětí jedním z nejčastějších příznaků, kvůli kterým je přivádějí rodiče k lékaři. A to je dobře, jen ten dokáže zjistit jeho skutečnou příčinu. Ne vždy se totiž vyplatí aplikovat na naše nejmenší stejnou léčbu, s jakou se často spokojíme my sami.

„Jsem velkou zastánkyní zachování pediatrie jako samostatného oboru. Nepovažuji za optimální systém péče jen u jednoho rodinného lékaře, který léčí pacienty všech věkových skupin. Děti stonají jinak. Nejsou to zmenšení dospělí,“ upozorňuje praktická lékařka MUDr. Ether Ludvíková z Medicina Centrum. Kašel může mít podle jejích slov celou řadu příčin, byť tou nejčastější jsou respirační onemocnění. Není divu, co se týče infekčních onemocnění, děti vůči nim mají často o něco nižší rezistenci a zvladatelnost.

Při infekci dýchacích cest je kašel obvykle nejprve suchý, později se mění ve vlhký a dochází k vykašlávání hlenu. Pokud je projevem nachlazení, měl by odeznívat úměrně s ostatními příznaky. Průměrná doba trvání kašle je 7 až 10 dní.

kašel

Kdy jít k lékaři?

„Zda zajít s kašlajícím dítětem k lékaři, to je ještě individuálnější než u dospělých. Maminky často v rámci stonání svých dětí v minulosti dokáží odhadnout, zda je trápí běžná rýma, která za chvíli odezní. Pokud si nejsou jisté, je dobrá minimálně telefonická konzultace s pediatrem, který epidemiologickou situaci v okolí většinou velmi dobře zná. Často zcela konkrétně ví, že v dané školce, kam dítě chodí, je právě tento konkrétní druh onemocnění, takže je velmi pravděpodobné, že jím trpí i dané dítě, a dobře poradí,“ říká MUDr. Ethel Ludvíková s tím, že u dětí existuje velká výhoda oproti dospělým.

„Dítě do školy či školky s horečkou nepošlete, je výhoda, že zůstává doma v klidu. Je proto možné přistoupit spíše k symptomatické léčbě kašle typu léků na uvolňování hlenů, protizánětlivých léků, vitaminů a režimových opatření. Obecně si proto myslím, že dobrý pediatr nedává antibiotika tak často, jak občas býváme nuceni my, praktičtí lékaři pro dospělé. Dospělý pacient je totiž schopen vydržet v práci s horečkou i výraznými zdravotními obtížemi do víkendu, a pak se teprve začít léčit,“ stýská si MUDr. Ludvíková.

Kromě infekce dýchacích cest však může dítě rozkašlat také něco zcela jiného:

  • Alergie se projevují suchým kašlem, který je obtížně utišitelný. Přichází v určitých situacích, místech či ročním období.
  • Také astma je spojeno se suchým, dráždivým kašlem, který přichází především v noci, brzy nad ránem a po fyzické námaze.
  • Po vdechnutí cizího tělesa započne kašel většinou okamžitě. Není to však pravidlem a může se objevit i po několika hodinách nebo dokonce dnech.
  • Dětem přirozeně nesvědčí pasivní kouření. Pokud žije v domácnosti, kde kuřáci neberou na své okolí ohled a klidně si zapálí, může se u jejich potomků vyskytnout dráždivý kašel.
  • Méně často se u dětí kašlem projevují vážné nemoci jako tuberkulóza, cystická fibróza nebo srdeční vady.

Vždy se tedy vyplatí obezřetnost. Pokud se kašel opakovaně vrací nebo trvá delší dobu (čtyři týdny), jedná se o chronický kašel a je vždy nutné konzultovat problém s dětským lékařem.

„Rozhodně kašel u dětí nepodceňujte! Rodiče někdy zabřednou do takzvané provozní slepoty a na kašel svého potomka si po čase zvyknou, aniž by jim přišel podezřelý. Až když se dítě najednou ocitne v jiném prostředí, všichni ostatní si všimnou, že je něco v nepořádku,“ upozorňuje lékařka z Medicina Centrum.

Jak bojujete s kašlem vy? Napište nám o tom. Sledujte také náš speciál, který najdete na stránce Nechci kašel, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama