Pokud zrovna podstupujete léčbu nádorového onemocnění, můžete udělat něco proto, abyste se cítili co nejlépe. Jak? Velmi záleží na stravě. To, co budete v tuto dobu jíst, ovlivní úroveň vaší energie a průběh chemoterapie více, než si myslíte.

food

Samotná přítomnost onemocnění ovlivní stav organismu negativně. Když přičteme chemoterapii a ozařování, je jasné, že vše klade na organismus zvýšené nároky. Naše tělo potřebuje správnou výživu s dostatkem živin, vitamínů a antioxidantů.

Tipy, které vám pomohou zlepšit chuť k jídlu, úroveň výživy a to, jak se budete během léčby cítit:

  • Bojujte s nechutí k jídlu. Je pravděpodobné, že během chemoterapie na jídlo nebudete mít chuť. Je proto třeba najít ta jídla, která vám budou vyhovovat. Karbohydráty jsou jedněmi z těch, které jsou dobře stravitelné. Proto je vhodné do jídelníčku zařadit cereálie, toasty s mandlovým či oříškovým máslem či placky s pastou ze zeleniny a luštěnin. Dobře se snáší i jogurt a rozmixované polévky.
  • Přijímejte dostatek tekutin. Zvracení a průjem mohou způsobit dehydrataci organismu. Proto přes den pijte hodně vody. Je možné ji ochutit citronovou či jinou ovocnou šťávou. Vyhýbejte se těm, které obsahují umělá barviva a konzervační látky. Nevhodná je káva a alkohol. Pít se nedoporučuje ve velkém množství ani zelený či bílý čaj, který obsahuje antioxidanty. Ty totiž mohou negativně ovlivňovat efekt chemoterapie.
  • Zmírněte průjem. Vyvarování se mastného jídla, smažených hranolků či masa, přeslazených nápojů či ovocných džusů vám pomůže ovlivnit zažívání a vylučování. Dobře vám může udělat vločková kaše, ovoce bez slupky a například sladké brambory.
  • Do stravy zahrňte výživové doplňky. Mohou být například v podobě speciálních nápojů. Pokud je příjem potravy nedostatečný, pomohou dodat potřebné vitamíny a bílkoviny. Existují v několika příchutích a přidávat je můžete i do některých jídel. Výsledkem je vyšší nutriční hodnota jídla. Svým balením jsou vhodné i na cesty. Zakoupíte je v lékárně.
  • Zažeňte pocit na zvracení. Místo horkých jídel zkuste do jídelníčku zařadit studená. Pomoci může zázvorový kořen. Nastrouhat ho můžete čerstvý třeba do peprmintového čaje. K dostání je sušený či zkrystalizovaný ke žvýkání.
  • Kontaktujte dietní sestru či nutričního terapeuta. Pomůže vám sestavit jídelníček a zodpovědět otázky ohledně příjmu potravy.

Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz

Reklama