Dvě hodiny času jen pro sebe. Po tom určitě touží nejedna maminka či tatínek, kteří zůstali se svými dětmi kvůli koronaviru doma. Díky online hlídání je to naštěstí možné a alespoň na pár hodin se dětem věnuje někdo jiný. 

5e843a91d7795shutterstock-619959686.jpg
Foto: Shutterstock

„Pomáháme sladit rodinný a pracovní život. Rodiče se najednou octili v situaci, kdy nemůžou pracovat nebo jsou v práci velmi omezeně, popřípadě pracují z domu, kde se ale musí také věnovat dětem. Dvě hodin po obědě, kdy mohou pracovat úplně nerušeně a beze strachu, kde najít hlídání, jsou pro ně podle ohlasů velkou pomocí,“ říká průvodkyně dětí a předsedkyně spolku O děti postaráno Veronika Senciová.

Virtuální hlídání probíhá každý všední den, trvá dvě hodiny od jedné do tří a zatím je určené pro děti, které před karanténou chodily do klubu o Děti postaráno. Kvůli velké poptávce ovšem Veronika Senciová z organizace nevylučuje ani zpřístupnění služby i dalším dětem. K tomu jí ovšem chybí ještě jeden notebook.

„Děti vždy hlídá jedna pečovatelka, která jim připravuje pestrý program. Střídáme hodně aktivit, jsou to různé hry, kreslení, jednoduché pohybové aktivity, povídáme si a klidně společně i svačíme. Zkrátka se snažíme, aby to bylo co nejvíc naživo, jako v klubu. Je vidět, že děti mají potřebu být v kontaktu i s jinými lidmi než jen s rodiči a sourozenci. Dvě naše svěřenkyně si dokonce nařizují budík, aby neprošvihly začátek, tak moc se těší,“ popisuje předsedkyně spolku.

V běžné situaci je v prostorách organizace kolem dvaceti dětí z prvního stupně základní školy. Postupně se jejich počet navyšuje i v online prostředí. „První den jsme hlídali čtyři děti, druhý den už devět. Uvidíme, za kolik dní budeme hlídat většinu našich svěřenců. Technicky jsme připravení na všech dvacet dětí, ale ne všichni rodiče tuto pomoc potřebují, takže plnou kapacitu nečekáme,“ poznamenává Senciová.

Situace, kdy se k jednomu videohovoru s lektorkou připojí i několik dětí, se zatím obešla bez větších technických problémů. Občas se obraz někomu v závislosti na kvalitě připojení trochu seká, ale podle lektorky není problém počkat. „Vysílání probíhá přes Google Meet, kde máme celé G Suite jako neziskovka zdarma,“ upřesňuje Senciová.

Nadšené ohlasy na online hlídání jsou nejen od dětí, ale i od rodičů. „Děkuji za dnešní hlídání, o dceři jsem dvě hodiny nevěděla. Byla nadšená a určitě jí to změnilo režim a náladu. Bylo to pro nás zpříjemnění téhle nepříjemné chvíle. Jste lidé na správném místě a vaše komunikace s dětmi je na nejvyšší úrovní. Opravdu děkuji,“ vyjadřuje vděčnost jedna z maminek.

Reklama