Přehrabovat se v popelnici je pro někoho odporné, pro jiného práce, pro dalšího zábava a pro někoho dokonce životní nutnost. Mezi vyznavači vybírání popelnic panuje spousta legend, co kdo v popelnici už našel – touha po snadném zisku je žene k přehrabování se v mnohdy nechutných odpadcích.

Nemusíte být přílišnými pamětníky, abyste si vzpomněli na železné neděle. Tedy neděle, při kterých se lidé zbavovali všemožného nepotřebného harampádí tak, že ho jednoduše naskládali na chodník před domem a hromady pak byly hromadně odváženy. Dnes tento zvyk nahradily svozné kontejnery, v některých lokalitách se jim dokonce říká tuzex atp..

Což mi připomíná úsměvnou situaci, jak se o jeden takový přistavený kontejner přetahovaly dvě skupinky lámanou češtinou mluvících cizinců. Jedna skupinka tvrdila, že viděla kontejner první, druhá zase, že jsou u tohoto kontejneru vždycky, čili na něj mají právo. Znepřátelené skupinky by se snad i popraly, kdyby kolem nechodili lidé, takhle se jen přetahovaly o cenné úlovky a braly je jejich původním majitelům takřka z rukou dříve, než se jich stihli zbavit vhozením do kontejneru.

Přehrabovat se v odpadcích je pro mnoho lidí stejně běžné, jako nakupovat v second handu. Pro lidi v hmotné nouzi jsou potom odpadky významným zdrojem obživy. Navíc, případ bezdomovce, který nalezl na pražském sídlišti v kontejneru novorozence, dokládá, že tato činnost může být i užitečná.

Jaká jsou rizika?
Nákaza – lov v popelnicích není zrovna hygienickou záležitostí. Kromě lákavých úlovků se zde můžete setkat s kdejakým sajrajtem, prošlými potravinami počínaje a fekáliemi konče. A samozřejmě střepy a jiné nebezpečné věci, nakažení hlodavci...

Popeláři – před nedávnem se stalo jednomu bezdomovci, který si po náročném dni ustlal v kontejneru na papír, že byl málem vysypán do popelářského auta a odvezen. „Sem si chtěl dáchnout, vono je tam teplo,“ bránil se bezdomovec rozčíleným popelářům.

Medvědi? – ne, to u nás nehrozí. ;)

Za popelnicový lov si můžeme tak trochu sami
Za prohrabávání popelnic, povalující se bezdomovce před domem či trapné situace, kdy nám dědeček donese domů nějaký skvělý úlovek – ano, i to se stává – si často můžeme sami. Proč? Netřídíme správně a vyhazujeme do směsného odpadu i poměrně cenné věci. Mnohdy i nebezpečné věci, které podléhají ekologické likvidaci. Přitom již existuje mnoho institucí, kam se dají nepotřebné spotřebiče, oblečení a vůbec „použitelnosti“ odnést.

Top 10 popelnicových úlovků

Nelze u všech tak docela říct, nejde-li o tzv. městské legendy, ale...

1. Novorozeně
2. Tiket na výhru 100 tisíc korun
3. Kompletní album prvorepublikových známek
4. Podklady pro natočení CD Petera Nagy
5. Peněženka plná tisícovek
6. Uříznutá ruka
7. Vzácný výtisk Goethova Fausta z roku 1863
8. Zlatý prsten
9. Funkční pistole
10. Mrtvá kočka

A závěrem ještě jeden příběh

Byli jsme u známých na návštěvě. Bydlí na jednom velkém okrajovém sídlišti ve třetím patře. Najednou se zvenku ozval hlas jejich syna: „Mámííí!“ Vyděšená kamarádka vyběhla na lodžii a my s ní, to už ale po nezbedníkovi koukal i celý panelák, jak zdvihá nad hlavu zánovní lodičky a huláká: „Mámííí! Koukej, co jsem našél!“

„Okamžitě to polož a pojď domů!“

„Ale to jsou lódičky, takový, cos chtěla!“

„Polož to a pojď sem!“

„Ale ty boty jsou dobrý!“ nenechal si trapnou situaci vysvětlit klučina a s nevinným nepochopením mrkal očima. Hádejte, jak to dopadlo...

Co všechno vyhodíte do popelnice? Vyhodila jste někdy omylem nějakou cennost?

Reklama