Kdo z nás za posledních pár dní alespoň jednou neřekl slovo stres? Přiznávám se bez mučení, já určitě mnohokrát… Stres je už asi naším denním chlebem, a ne že bychom ho chtěli. Tak nějak se postupem času přidal jako toulavý pes a rozhodl se zabydlet.

Snažíme se před ním utíkat, ale jak se říká, před čím utíkáme, to nás honí a začarovaný kruh sílí…

Ale od tohoto slova k jeho podstatě. Mnoho z nás si jen obtížně představí, co se ve stresu  v našem osobním mikrosvětě odehrává. Vezměme si modelovou situaci, kterou ve svém pojednání uvádí Josef Šverma - můžeme se ocitnout v situaci, kdy jsme například nuceni vést pracovní prezentaci před velkým počtem kolegů, a to ještě na téma, které nám není blízké. V tuto chvíli zřejmě bojujeme o vlastní důstojnost, o pracovní, a tedy i sociální postavení. V této chvíli naše tělesná schránka hraničním způsobem zásobuje mozek krví, aby byl schopen podat nejlepší výkon. V ten moment ovšem odkrví vnitřní orgány a zároveň kůži. Takový jedinec je jako nabitá pistole mířící na terč, absolutně připraven na boj, ale z druhé strany je taková situace pro organismus neskutečně energeticky náročná, jelikož naše těleso během ní není schopno vykonávat běžné funkce. Je tedy oslabeno zpracováváním živin, též imunita přichází v takové situaci o prioritu, a tak zákonitě dochází k jejímu poklesu…

balance

Ve chvíli, kdy dojde k pominutí stresové situace, se tělo začne postupně vracet do standardního stavu. Leč! Velmi podstatné je, jak dlouho takový pocit ohrožení (čímž podle mě stresová aktivita je) trval, či se opakoval. A jakým způsobem jsme schopni stres kompenzovat? Umíme si po náročném dni, kdy jsme nuceni bojovat o chléb náš vezdejší či vlastní hrdost nebo dokonce o život, věnovat jako protiváhu něco příjemného? Tedy nastolit rovnováhu mezi - dal jsem x dostal jsem? 

Je mnoho způsobů, jak se stresem pracovat, jedním z nich je na první pohled jednoduché pravidlo - mít se rádi takoví, jací jsme. Dalším z doporučení moudrých je optimální životospráva (schválně si zkuste zapisovat vše, co za den věnujete svému tělu…). A jsme opět u té rovnováhy, vyvážená strava! Protistresový účinek je popisován u vitaminu C a B, známé céčko pomáhá tělu zvyšovat obranyschopnost, po náročném a stresovém výkonu zlepšuje návrat ke stabilnímu stavu organismu. Tento pak nejlépe zajistíme naší loďce pro duši (tělu) přirozeným způsobem, jako jsou např. různé druhy čerstvé zeleniny a ovoce - již notoricky známé citrusy, kiwi, šípek, paprika a další. Vitamín B je pro optimální fungování nervové soustavy také velice podstatný a zároveň ovlivňuje i kvalitu spánku. Béčko nejlépe doplníte obilnými klíčky, semínky, vlašskými oříšky či ovesnými vločkami. 

Čtěte také:

Hořčík a draslík - dva rytíři v lesklé zbroji, které je při stresových situacích dobré mít po boku.

Zvláště pak sir hořčík, který ovlivňuje činnost svalů a nervů. Bez tohoto bojovníka na straně dobra se totiž tělesné buňky nedokážou uvolnit, proto absence hořčíku způsobuje nadměrnou podrážděnost či nespavost. Doplnit jeho sílu můžeme pomocí zeleniny, jako je ta zelená listová, banány jsou také skvělé, celozrnné výrobky a ořechy…

Při pokojném boji se stresem je také důležitá jeho výsost draslík - pro zvládání stresu je totiž důležitý poměr právě draslíku a sodíku v  naší tělesné schránce. V drtivé většině se totiž rovnováha trvale a drakonicky vychyluje na stranu sodíku (zlé čarodějnice soli).

Přítomnost draslíku v těle ale můžeme také ovlivnit, vytáhnout na pomoc banány, meruňky, hrách, ořechy, a tím skoncovat s převahou sodíku. Draslík totiž umí podpořit také dýchání a okysličování krve a tím vytvářet pocity uvolnění a pohody.

Zapomínat bychom neměli ani na kvalitní pitný režim.

Toto dnešní pojednání o stresu začíná myšlenkou na jeho všudypřítomnost. Když jsem si psaní po sobě četla, uvědomila jsem si, jak často je v něm použito kouzelné slovíčko rovnováha…

A tím je asi řečeno vše. Vykročte ve víře, řekl Martin Luther King. Nemusíte vidět celé schodiště, jen udělejte první krok… Hledejte svou rovnováhu, každý den, hodinu, minutu… a nebojte se začínat znovu a znovu.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama