Ať už hledáte práci, protože jste o ni přišla kvůli finanční krizi, jste čerstvou absolventkou, nebo vás už současná práce nenaplňuje a chcete zkusit něco nového, určitě budete souhlasit, že samotné hledání je „práce“ na plný úvazek. Hledat, třídit, rozesílat životopisy, psát motivační dopisy, připomínat se a chodit na interview včas a vědět kam...

Není toho málo, proto využijte nástroje na internetu, které usnadní hledání, organizaci pohovorů i přípravu na ně.

1. krok: Najděte vhodné volné pozice

Abyste hledali rychleji, využijte logické spojky nebo pokročilé vyhledávání Googlu:

google-práce

 

Kritéria, která zvolíte, vám zúží výsledky vyhledávání, a vy se tak mnohem rychleji zorientujete a dostanete k požadovaným informacím:

  • Obsahující všechny výrazy ve formuláři pokročilého vyhledávání, nebo logická spojka AND (psáno velkými písmeny), např. marketing AND Praha AND pozice
  • Obsahující alespoň jedno ze slov ve formuláři, nebo logická spojka OR (nebo), např. marketing OR reklama.
  • Obsahující přesnou frázi ve formuláři, nebo využití uvozovek „....", např. „marketingový specialista"

Příklad: Hledáte práci jako obchodní zástupce, zajímá vás farmaceutický průmysl a chcete pracovat v Praze nebo Brně. Vaše zadání by mohlo vypadat následovně:
„obchodní zástupce" AND pozice AND farmacie AND Praha OR Brno

Nebo využijte snadné pokročilé vyhledávání:

google-práce

2. krok: Naplánujte a zorganizujte si pohovory

Vše si v klidu naplánujte pomocí Kalendáře Google - vaším internetovým diářem. Pokud už máte svůj e-mail na Gmailu, pak už máte vlastně Kalendář založený. Stačí tedy jen přihlásit se, kliknout (v levém horním rohu Gmailu) a už můžete plánovat. Kalendář je rychlý, jednoduchý, a narozdíl od toho papírového nebo klasického v počítači ho máte všude s sebou. Schůzky nebo porady přidáte pouhým kliknutím na příslušný řádek a vyplněním detailů o akci, kdy a kde máte být, kdo je osoba, s kterou interview proběhne, atd... Všechno budete mít na jednom místě a libovolně si pak zobrazíte konkrétní den, týden, měsíc nebo vlastní agendu.

A nemusíte mít jen jeden: Můžete vytvořit kalendář pro hledání práce, jeden vaší rodině pro plánování výletů a dovolených, další pro svůj volný čas. A když budete potřebovat, můžete kalendáře sdílet i s ostatními, třeba s manželem. Díky tomu mají vaši blízcí přehled o vašem programu, a to i bez zbytečného volání.

google-práce

3. krok - Připravte se na pohovor

Rozeslali jste životopisy, zadařilo se a jste pozvaní do firmy? Je to jistě krok vpřed, ale tím vaše práce nekončí. Teď je potřeba se na pohovor dobře připravit, a to především informovat se co nejlépe o dané společnosti a nabízeném pracovním místě. S Google bude příprava hračka. Využijte vyhledávání ve Zprávách Google!

Jak na to: Zprávy Google najdete přímo přes adresu vyhledávače www.google.cz na liště záložek v levém horním rohu (nebo si je vyhledejte přímo pomocí vyhledávače)

google-práce

Zprávy Google vám poskytnou rychlý přehled o novinkách z domova i ze světa. Navíc máte jedinečnou možnost vidět zpravodajství „objektivně", protože vidíte články na to samé téma od různých médií hezky pohromadě.

A co víc, můžete si zpravodajství ušít na míru. Potřebujete sledovat, co se píše o společnosti, kde se ucházíte o místo? Klikněte na „Přizpůsobit tuto stránku" po pravé straně a pak už si přesunout jednotlivé oblasti, přidat vlastní sekci, která bude nést jméno dané organizace a až se znovu na Zprávy Google vrátíte, sekci tam opět uvidíte.

google-práce
Jak na to: Po pravé straně hlavní stránky Zpráv Google najdete odkaz Přizpůsobit tuto stránku nebo Upravit tuto přizpůsobenou stránku, kliknete a můžete úřadovat: nezajímá vás sport? Klikněte na Sport a zaškrtněte Smazat sekci. Sport už vás obtěžovat nebude. Chcete............? Klikněte na Přidat vlastní sekci a napište .......... do hledaného výrazu.

google-práce

4. krok - Abyste přišli na pohovor v čas

Přijít na pohovor nepřipraven a ještě k tomu pozdě, to není dobrá startovní pozice. Proto je dobré si včas zjistit, kde firma sídlí, jak se tam dostat městskou hromadnou dopravou a jak dlouho vám to asi bude trvat. Na Mapách Google najdete podrobnou navigaci i s mapkou i pro cestu autem a předpokládaným časem stráveným na cestě. Můžete se s mapami poradit, i jak nejrychleji se přesunout z jednoho pohovoru na další.

google-práce