Kolikrát už jsme slyšely: „To ti jde k očím“. Možná jsme tomu nevěnovaly pozornost, ale bylo na tom hodně pravdy. Duhovka našich očí je ideální barevnicí, která může být vodítkem při výběru barev oblečení.

Už jste se někdy řídily barvovou typologií? Před časem to byl obrovský fenomén. „Odbornice“ na barvy se vyrojily jako houby po dešti, a my jsme se za „těžké“ peníze dovídaly, jaký jsme barevný typ. Byly jsme přirovnány ke čtyřem ročním obdobím a všechno se zdálo tak jasné. Dostaly jsme svůj vzorníček, s nímž jsme chodily po nákupech a porovnávaly.

oko

barva

Ale i tato teorie se časem přežila a dostala trhliny. Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Každý člověk je originál a dá se jen těžko zaškatulkovat. Objevily se další doplňující teorie, které byly v určování barevných typů o něco přesnější, ale… Pokud nejste odborník na barvy, těžko si sama určíte, jaký máte barevný kontrast, jak moc chladné a jak moc teplé barvy vás „dělají“ krásnější. Stačí špatně zvolená barva na vlasy a ocitnete se v začarovaném kruhu.

oko

color

Sama si nejsem stoprocentně jistá a to s barvami pracuji skoro celý život. Vždycky jsem si myslela, že jsem letní typ, takže by mi měla slušet perleť, růžová rtěnka, barva džínoviny a zapraná bílá a já se přitom cítím nejlépe v zelených šatech. Teď už vím, proč tomu tak je. Protože všechny barvy mých nejoblíbenějších šatů jsou obsaženy v barvě mé oční duhovky. Teď už je mi jasné, proč mi sluší „teplá“ béžová, i když jsem chladný typ. Protože i tyhle zlatavé jiskřičky tam jsou. A také šedá, šedozelená, khaki…

eye

eye  

Zkuste to také. Pokud tápete při výběru barev do svého šatníku, zkuste se zadívat do svých očí. Nejen že v ní najdete spoustu inspirativních odstínů, ale svou „barevnici“ budete mít stále „po ruce“.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: