Na míru se dá zhotovit ledacos, ať už šaty, nábytek či cvičební program. Věděli jste ale, že si můžete ušít na míru i vyhledávání? Myslíte, že internet je jeden velký chaos, ve kterém se nelze vyznat? Potom vás jistě potěší rady, jak si vyhledávání zjednodušit, a to pomocí Wikihledání (Search Wiki). Tato aplikace vám umožní ušít si vyhledávání na míru a navíc přispívá k ještě relevantnějším výsledkům na Googlu. Zároveň můžete využít zkušenosti a názory ostatních lidí, kteří už výsledek za sebe ohodnotili.
Abyste si mohli Wikihledání vyzkoušet, jednoduše se přihlaste do svého gmailového účtu na stránce vyhledávače a zadejte dotaz do vyhledávacího řádku. Pokud si chcete založit nový účet, klikněte na domovské stránce Google na tlačítko „Přihlásit“ a zaregistrujte se.
Co je to Wikihledání?
Wikihledání není nic jiného než klasické vyhledávání ve vyhledávači Google.cz, kde se přihlásíte a můžete využívat různé funkce, které se vám zobrazí u každého z výsledků vyhledávání. Označené jsou symboly na ikonkách: šipka, křížek nebo info bublina.
Jak to tedy celé funguje?
Tyto tři funkce vám umožní automatické výsledky vyhledávání uspořádat podle vlastní preference, vymazat odkazy, které se vám vůbec nehodí, a v neposlední řadě přidat vlastní komentář.
Příklad: Hledáte informace o Římě, protože tam jedete na víkend.
Změna pořadí výsledků
Pokud se vám bude zdát, že stránka „Řím: popis města“ je pro vás podstatně užitečnější, než odpovídá její stávající klasifikace, můžete její hodnocení zvýšit a šipkou
Vymazávání nepotřebných výsledků
Jestli máte pocit, že stránka „Starověký Řím“ opravdu není tím, co teď potřebujete, tak ji křížkem
Zkušenosti jiných
Po tom, co výsledek upravíte a posunete výš, se můžete podívat, jak jej hodnotili jiní uživatelé: kolik ho přesunulo výš, kolik jej vymazalo nebo přidalo komentář.
Komentáře
K výsledkům můžete přidat komentář i vy, stačí kliknout na info bublinu
Důležité je upozornit, že změny se přitom projeví pouze u vás v individuálních výsledcích vyhledávání. Kdykoli pak zadáte do vyhledávače Google tentýž dotaz (a budete přihlášeni ke svému účtu Google), uvidíte právě své vlastní úpravy.
Nový komentář
Komentáře
Výsledky ve vyhleádavačích taky velmi ovlivňuje optimalizace seo. Co to je, se dozvíte na webu :-)