Přestože se podle odborníků český trh práce potýká se stále větším problémem najít skutečně kvalitní a kvalifikované pracovníky, najít práci také není jednoduché. Vzhledem ke globalizaci již zaměstnavatele neokouzlíme vystudovanou vysokou školou a několika lety praxe. Naše cena na trhu práce stoupá např. školeními, certifikáty a především jazykovou vybaveností. V tuto chvíli nemáme na mysli maturitu z cizího jazyka či certifikát vystavený některou z místních jazykových škol – tím se dnes může pochlubit již většina kandidátů. Při výběrových řízeních dostávají přednost ti, kteří se plynně domluví s kolegy ze zahraničních centrál a nedělá jim sebemenší problém např. prezentace v cizím jazyce. Jak dosáhnout kvalitní úrovně a zároveň stále získávat tolik potřebnou praxi? Nejjednodušším řešením je začít pracovat v zahraničí! Možná namítnete, že je to přeci jen poněkud komplikovaná záležitost. Může být, ale nemusí. Možností, jak získat lukrativní práci v cizině, je několik:

 

1.       Najděte si práci v české pobočce zahraniční společnosti. V rámci personální politiky nabízí řada těchto společností svým zaměstnancům možnost vycestovat do některé zahraniční pobočky na stáž. Doba těchto stáží se pohybuje od několika měsíců až po několik let. Výhodou je, že zůstanete zaměstnaní stále u jedné společnosti, poznáte, jak stejnou práci vykonávají vaši zahraniční kolegové a navíc si velmi rychle zlepšujete jazykové znalosti. Třešničkou na dortu jsou finance – společnost vám většinou zajistí bezplatné ubytování a plat vyplácí v zahraniční měně.

 

2.       Odjeďte brigádničit. Pokud si zrovna hledáte práci a nedaří se vám najít vysněné místo, zkuste si na internetu projít nabídky brigád v zahraničí (např. www.prace.cz). Je pravděpodobné, že budete pracovat v jiném oboru než dosud, i že vaše práce bude méně kvalifikovaná – můžete pracovat jako pomocnice v domácnosti nebo třeba jako číšník v restauraci. Životní náklady jsou sice v cizině vyšší než u nás, ale na druhou stranu si vyděláte podstatně více než u nás, a pokud budete pracovat mezi rodilými mluvčími, naučíte se perfektně jazyk. Při pohovorech u nás zaměstnavatel jistě ocení nejen vaši jazykovou vybavenost, ale také samostatnost, flexibilitu a řadu dalších vlastností, které jste odcestováním do ciziny prokázali.

 

3.       Čeští odborníci jsou v cizině žádaní. Tuto skutečnost potvrzují nejen statistiky, ale i čeští zaměstnavatelé potýkající se s „odlivem mozků“. Zejména čeští IT odborníci, obchodní zástupci, účetní, zdravotní sestřičky, kuchaři a dělníci (elektrikáři, mechanici, řidiči) jsou v zahraničí velmi žádáni. Proč? Jsou pracovití, ochotni pracovat přes čas, a nemají tak vysoké platové požadavky jako místní. Pokud se po letech rozhodnete vrátit domů, budete mít daleko jednodušší situaci na trhu práce. Už jen to, že si vás do svého týmu vybrala společnost v zahraničí, je známkou toho, že budete kvalitním a spolehlivým pracovníkem.

 

Připraveno ve spolupráci se serverem www.prace.cz.

 

 

Reklama