Jeho letiště je malé, neklimatizované, vstupní hala vede přímo do blátivého prostranství, kde rikšové nabízejí své služby, a čekající drží transparenty vítající své hosty.
Na tachometru rikši, který se mnou uháněl na nagarské nádraží, bylo číslo nula jak u vzdálenosti, tak v ceníku a účet byl 50 rupií, bez smlouvání prostě asi cestovatel neobstojí...
Vlak do Raipuru jel až odpoledne, a tak jsem si celé půldne prohlížela nagpurské nádraží a seznamovala se s indickými obyvateli a Indkami, které posedávaly na svých zavazadlech, velmi často s dětmi v náručí a radily mně, jak cestovat vlakem, rikšou a pěšky do Raipuru.
Indové pili vodu z místních pump, i když pití vody z neznámých zdrojů se nedoporučuje, často obsahuje infekce a arzenik.
V odpoledních hodinách jsem již ujížděla poslední třídou vlaku do Raipuru.
Vlak splňoval legendu o indickém vlaku s přeplněnými vagóny ženami, muži a dětmi.
Ve stanicích nabízeli prodavači u vlaků samosu zabalenou do palmových listů, ve vlacích pak s bramborovou plackou a kečupem, sandwiche, k pití mirindu, colu, fantu.
Raipur je neturistické, vnitrozemské a tajemné město, se zpívajícími zahradami, kde na desítkách rozličných palem zpívali malí ptáčci, cizokrajně zbarvení, mezi tryskajícími fontánami, lidských i zvířecích tvarů, původem z hindské mytologie.
V umělém bazénu s hindskou stylizací květin na keramických dlaždičkách se koupaly ženy v sárí, jak předepisuje tradice.
Indické ženy nosí odhalené břišní partie, které podle indického pohledu nejsou erotické, ale koupání v plavkách je nemravné a kdysi bylo i trestné.
Směřovala jsem na stanici autobusu Kalibadi, cestou jsem minula významný trh Šastrimarket, kde Indky zdobené stříbrnými šperky prosily kolemjdoucí o dary pro rodinu a blízké nemocné.
Na Kalibady jsem nastoupila na autobus do Abhanpuru.
Abhanpur, je velká ves s poštou, hotelem připomínající indickou chýši, s internetem a mnoha obchody včetně krav a koziček potulujících se po rozbahněných cestách. Autobus zde končil.
Vydala jsem se tedy pěšky směrem k Jeevodayi v doprovodu indické ženy, která mi vyprávěla o životě Indek na indickém venkově, jež se starají o rodinu, pěstují rýži a slepice, aby uživily až šest dětí stále umírajících na infekce.
Indické ženy přes základní vzdělání a velkou osvětu jsou nevědomé a o svých právech vědí málo.
Vesnické ženy nezapomněly v běžném životě na ajurvédu svých předků.
Dekorují si čela, nehty u nohou a na rukou.
Oči si podmalovávají černou barvou, i malé děti jsou malované, aby prý lépe viděly.
Sdělila mi o životě indické ženy více než akademické učebnice.
Vstupní brána do leprostanice byla otevřená.
Byl krásný podvečer, monzunové deště tiše pleskaly o střechy budov kongregace.
V domech indických rodin, které pracovaly ve stanici, svítila světla.
Postava neznámé Indky se tiše vzdalovala do blízké vesničky.
Nový komentář
Komentáře
Simba: mně takhle nelákal nikdy NOvý Zéland. A už láká :-)))
Marie: Fakt? Tak to já přesně obráceně, některé mne nelákají vůbec a když si o nich přečtu něco zajímavého, změním názor.
Vivian: to je fakt, nechme man-mimo jeho kouzlo, třeba by se z něj vyklubal nudnej soused
Děkuji.Indie nikdy
Zajímavé,ale nechtěla bych tam bydlet.
Vivian: možná pak ztratí své kouzlo neznáma.
Andula: ten jeho popis práce bych vůbec moc ráda viděla
Marie: co tím myslíš? a co tě na nich láká do tý doby (dokud o nich nic nevíš?) a co o nich zjistíš, že tě přestanou lákat?? a který země to jsou? a už jsi v nějaký takový zemi byla? a odkud máš ty informace, co tě odrazujou?
Některé země mě lákají jen do doby, než o nich zjistím více.
Vivian: však to má tak nějak v popisu práce, ne? Být mimo...
man-mimo: seš mimo, jako vždy, brouku
man-mimo: psssssst, hlavně nás neprozraď.
Jarunka: nejspíš věří, že když jim namalují oči, jejich zrak se zlepší.
Nerozumim jedne vete. I male deti se maluji, aby lepe videly. Tak z toho jsem tedy blazen
Vivian a Andula: no jo
siamští trpaslíci
Andula: souhlas (jako vždy)
Landriel: no právě, já to psala už u toh minulého článku o Indii, můj kamarád tam nějaký čas pobýval a přijel přesně s tímhle poznáním, že to, co ho nejdřív šokovalo a bylo mu jich líto, beoru oni jako že je to ok.
Andula: přesně to si myslím taky a děsně mě štve, když neznalost západní kultury a vědy, pro ně ABSOLUTNĚ nepotřebná, je prezentována jako nevědomost.
Martina: jinak ale přece nemusí znamenat jako my, ne?
Landriel: to nebude nevědomost, ale jiná kultura, a nevědomost je to asi jen z pohledu nějakého "civilizovaného" Evropana...
katrinka: ty už nemáš andělíčka?