Kdo z nás by nechtěl být věčně mladý, vyléčen ze všech nemocí, a k tomu ještě mít schopnost dotekem tvořit zlato? To bychom ale museli vlastnit Kámen mudrců, kteří hledali už středověcí alchymisté. Marně, jinak by tu dodnes byli.

Evropští středověcí alchymisté se o výrobu Kamene mudrců pokoušeli velmi trpělivě. Ať už prostřednictvím různých zaklínadel a motliteb, tak také různými namáhavými úkony, včetně invokací (invokace je proces vzývání duchovní energie božstva, aby vstoupilo do fyzického já).
Těmito všemi způsoby vyrobený Kámen mudrců měl pak vše, čeho se dotkne, proměnit ve zlato, vyléčit všechny nemoci a tomu, kdo jej vlastní, ještě zaručit věčné mládí.

kamen

Alchymisté se snažili ve spojení s astrologií vytvořit látky, které by změnily reaktivitu člověka a zlikvidovaly choroby v napadeném organismu.
Duchovně znamenal Kámen mudrců stav nadlidského mistrovství a dokonalosti - cíl vyšší magie.

Kámen mudrců a alchymista Nicolas Flamel

Alchymisté zapisovali své postupy výroby pomocí složitých šifer, že se v nich pomalu sami nevyznali.
Jedním z mála úspěšných alchymistů, kterému se prý skutečně podařila transmutace obyčejného kovu ve zlato (což je ale nejen v rámci tehdejších technických možností neproveditelný nesmysl), byl významný francouzský alchymista Nicolas Flamel z Paříže (1330–1418). Transmutaci provedl údajně v poledne 17. ledna 1382 ve svém pařížském domě v přítomnosti své ženy Perenelly.

Transmutaci pak prý ještě několikrát opakoval, a dosáhl tak obrovského jmění. Později se mu dokonce mělo s jistým učeným židovským kabalistou ze Španělska vyluštit starou knihu s podivnými symbolickými značkami a vyrobit Kámen mudrců. Tak měl získat ke svému bohatství ještě dlouhověkost a prý byl ještě v roce 1761, tedy 343 let po své smrti, spatřen v pařížské Opeře. Ovšem už bez své ženy Perenelly. :)

nicolas flamel

alchymista Nicolas Flamel

Překvapivé zjištění

A jak takový Kámen mudrců vlastně vypadal? Historik K. Ch. Schmieder jej v roce 1832 popsal takto.
Existuje přípravek nejjemnějšího složení a červené barvy, zvaný Kámen mudrců. To je ten velký elixír, velké magistérium, červená tinktura, která se lije na tekuté stříbro, rtuť nebo olovo a proměňuje dotyčný kov ve zlato.
Týž přípravek, užitý vnitřně jako lék, léčí nemoci, omlazuje, prodlužuje život, ba je i s to propůjčit věčné trvání.
Nazývá se, protože musí být užíván v roztoku - aurum potabile, tj. tekuté zlato.“

Kruciš, z toho závěru mně plyne, není ten Kámen mudrců nakonec pivo? Vždyť po něm jsou také všichni věčně mladí a k tomu velcí mudrcové. :)

zdroj: Ervín Hrych, Velká kniha magie a čarování, Regia 2000

Čtěte také:

Reklama