Babička nastoupila po učení do zaměstnání, ve kterém vydržela až do doby, než odešla do důchodu. Do dnešní doby tak zná jen model stálé práce na mnoho let.

Mamka vystřídala zaměstnavatele až po roce 1989. Rodiče zkusili na chvíli výhody nového režimu a pustili se do soukromého podnikání. Po několika letech byli donuceni se tohoto již nepříliš výhodného způsobu vydělávání peněz vzdát a hledali si novou práci.

A já? Jsem jiná než moje babička, která nedokáže pochopit, jak je možné, že mladí lidé tak často mění zaměstnání. Byla mnoho let zvyklá na jednu a tutéž činnost, stálý plat a téměř žádné jiné možnosti. Je složité vysvětlit jí, že pracovní trh je rozsáhlý a je dobré si vybrat, dokud to jde. I když to není vždy tak jednoduché…

Osobně jsem zatím měnila práci dvakrát. Ani jednou to nebylo lehké. Vždy mě čekalo mnoho měsíců rozhodování, zda vůbec dělám dobře.

Poprvé jsem se rozhodla vyměnit zaměstnání za studium. S podepsáním výpovědi jsem se vzdala pravidelného měsíčního platu a stala se opět závislou na brigádách za nepříliš vysoký obnos peněz.

Podruhé bylo mé rozhodnutí o mnoho těžší. Měla jsem okolo sebe lidi, se kterými jsem si rozuměla. Šéfovou, se kterou jsme si vyšly vstříc a vždy našly společnou řeč. Jenže jsem si během roku uvědomila, že to není práce, která mě naplňuje natolik, abych se jí věnovala i do budoucna.

Také jsem si řekla, že jestli mám někdy možnost pracovat na tom, co mě baví, pak je to právě v tuto chvíli. Až budu mít děti, nebude mé rozhodování tak jednoduché, jako je tomu dnes. Pak si budu muset uvědomit, že je tu někdo důležitější než já. Dítě neodloží své potřeby do doby, než si v hlavě srovnám svoje požadavky. Bude chtít jíst, něco koupit, s něčím si hrát. A já budu potřebovat pracovat.

Při změně zaměstnání si také často vzpomenu na mnoho svých známých, kteří nebydlí v Praze, kde je pracovní nabídka velká. Kvůli životu na menším městě jsou nuceni přijmout i takové místo, které není zrovna nejlépe placené a podmínky práce nejvhodnější. Ale musí zaplatit byt, koupit si jídlo a žít…

A tak dokud jsem mladá a bezdětná hledám práci... dokud je čas a možnost.

Napište mi zkušenosti s odchodem ze zaměstnání:

Dnešní téma
Odchod ze zaměstnání
Dala jste výpověď?
Kolikrát?
Z jakého důvodu?

Co rozhodlo?
Vztahy na pracovišti
Chování zaměstnavatele
Místo práce
Plat, podmínky

Proč nedáte výpověď?
Co nebo kdo vám brání?
Čeho se při ztrátě zaměstnání nejvíce bojíte?

Dostala jste výpověď?
Z jakého důvodu?
Oprávněně nebo neprávem?

Musela jste někomu dát výpověď?

Napište:
redakce@zena-in.cz

Reklama