Je pochopitelné, že každý další ročník podobného festivalu bude nejenom větší, ale i komerčnější. Přesně to se stalo i Esoterice. Zatímco začínala pouze v jediném křídle veletržního paláce, letos už byl palác téměř plný a lidí utěšeně přibývalo. Duchovno je, zdá se, dobrý kšeft.

Pochopitelně nejen duchovno. Když totiž přijde na srovnání obou souběžných akcí, vychází z toho lépe Biofest, který nabízel návštěvníkům alternativní cesty ve stravování a dalších souvisejících věcech. Dalo by se říci, že se zde dalo koupit to nejlepší, co se u nás vyrábí.

Jedním z hitů veletrhu byla bezpochyby březová šťáva firmy z Bruntálu. Zajímavý produkt, získávaný z bříz brzo na jaře, obsahuje mnoho prospěšných látek a chutná originálně a je velmi osvěžující. Nápoj došel už v sobotu odpoledne, což překvapilo samotné vystavovatele, kteří pak rozpačitě postávali u stánku, ve kterém neměli co nabízet. A jet jen na otočku pro zásoby do Bruntálu a zpět (celkem 700 km) rozhodně není jen tak...

písnička: bližním kralovat

Pochopitelně že březová šťáva nebylo to jediné, co bylo k vidění a k ochutnání. Návštěvníci měli příležitost ochutnat nejlepší mořské řasy, nezpracované kakaové boby (tedy 100 % čokoládu), to nejlepší pečivo, ale třeba i sušené maso.

V celé levé polovině se zdravě jedlo a pilo. V centrálním sále probíhaly nejrůznější přednášky, ale vzhledem k tomu, že skrz místo procházely stovky lidí, je jasné, že nějakého spirituálního vytržení se přednášející ani posluchači příliš nedočkali.

Uvést lidi do varu se v sobotu téměř povedlo Pablo Russelovi, který předvedl Cestu Bizona. Životní cesta Černonožského tanečníka obřadu Tanec slunce a život z pohledu Léčivého kruhu dávných šamanů byl rozhodně zajímavý, ale vzhledem k prostředí působil poněkud smutně.

A tak to pokračovalo dál a dál. V pravém křídle paláce byla „ta pravá“ esoterika s množstvím kartářek a vykladaček desítek způsobů nahlédnutí do minulosti, přítomnosti i budoucnosti, mohli jste si nechat nakreslit auru a nebylo by divu, kdyby se u některého ze stánků prodávala i nesmrtelnost. Tu jsme však nenašli.

Pokud už na vás bylo duchovního caprcání mezi desítkami stánků a stovkami lidí moc, stačilo vyzout boty a relaxovat v jedné z čajoven. Pokud zvládnete relaxovat uprostřed včelího úlu, bylo všechno úplně bezva.

Sobotní večer končil koncertem Franka Lorentzena z Dánska a Wolfganga Sause z  Německa. Program o nich hlásal: harmonizace prostorovým zvukem. Hudebník a léčitel rozezní křišťálové mísy a spolu s ním vystoupí jeden z nejlepších světových alikvotních zpěváků. Vizualizace Zdeněk Hajný.

kopyto
Mísy se sice rozezvučely, ale z venku, kde probíhala matějská pouť, je rušily veselé muzikálové melodie puštěné na plné koule. Vytržení ne a ne přijít. Je pravda, že W. Saus byl skutečně výborný a jeho zpěv stojí za poslechnutí. Jen zima v sále a hluk z venku pokazily, co mohly.

Na veletrhu bylo tedy k dostání téměř úplně všechno. Snad s výjimkou pravého osvícení či alespoň hlubšího ponoru do tématu. Ale tak to má zřejmě být.

Reklama