Láska nikdy nehrála v královské sňatkové politice podstatnou roli. To byl luxus, který byl dopřán jen málokomu. Zatímco „pramáti Evropy“ královna Viktorie si ale o své budoucnosti rozhodla sama a vdala se z lásky, svým
Bertieho největší vášní byly ženy, a to prudérní matku přivádělo k šílenství. A tak bylo potřeba rychle najít vhodnou nevěstu, aby se Bertie zklidnil, než zas vyvede něco, co se bude propírat na evropských dvorech. Jenže jak ho vůbec nalákat do chomoutu, aby to zároveň vypadalo, že se ženit chce? Nelehký úkol pro Bertieho rodiče, jimž vydatně pomáhala jejich nejstarší dcera Viktorie, provdaná do Pruska.
Pouze sedm evropských princezen - s ohledem na jejich původ, vyznání, věk, výchovu a majetek – se dostalo do užšího výběru, mohlo být „hodno stát se příští britskou panovnicí“. Všem bylo ale jasné, že jen s mimořádně krásnou nevěstou mají šanci u Bertieho uspět. A většina z oněch sedmi nebyla ani hezká, ani chytrá!
A tak nakonec dostala přednost mladinká dánská princezna Alexandra (1844-1925), krásná jako obrázek. Dánský královský dvůr ale rozhodně nepatřil mezi ty nejprestižnější. Ve srovnání s tím britským byl nejen skromný, ale
Princezna Alexandra, které říkali Alix, byla o tři roky mladší než její budoucí manžel a byla považována za nejkrásnější ze tří dcer pozdějšího dánského krále Christiana IX. Přes královský původ (královskými tituly se mohli v budoucnu pyšnit další tři sourozenci Alexandry) žila rodina nebývale skromně. Děti dokonce neměly samostatné pokoje! Mnohdy museli rodiče dokonce nahrazovat domácí učitele a vychovatele. Rodinu často navštěvoval Hans Christian Andersen, který vyprávěl královským dětem své pohádky.
Situace se malinko zlepšila, když prince Christiana ustanovil svým nástupcem bezdětný dánský král, který byl strýcem Alexandriny matky. Ovšem ani potom si rodina příliš vyskakovat nemohla. Princezny, které si i nadále musely samy šít šaty, byly vychovávány ke skromnosti, což se nakonec v dospělosti ukázalo jako velká deviza.
Co se týká Bertieho apetýtu pro ženy, ten se po svatbě nezměnil. Alexandra však na rozdíl od své tchyně Viktorie byla moudrá žena. Velkoryse manželovy avantýry přehlížela, hysterie jí byla naprosto cizí. Ne, Bertie se nemohl oženit lépe! Vážil si své ženy a svým způsobem ji i miloval, i když ji svými nevěrami neustále zraňoval. Alexandra mu naopak zachovávala celý život věrnost.
Vztahy mezi Alexandrou a její tchyní Viktorií, která prostřednictvím svých dětí a vnuků ovlivňovala půlku Evropy, nebyly ideální. Viktorie chtěla mít přehled o všem, co se odehrává v rodině korunního prince, a to Alexandra odmítala! Také si nepřála, aby byla přítomna jejím porodům, a tak ji schválně mátla pozdějšími termíny. Proto se prý všechny děti narodily „předčasně“.
Všechny své děti - kromě syna Eddyho to byl budoucí král George V., dcery Luisa, Viktorie a Maud – nesmírně milovala. Poslední chlapeček Alexandr John zemřel den po porodu. Po porodu dcery Luisy nebyla Alexandra daleko smrti, prodělala revmatickou horečku, jejíž následky si nesla celý život. Bohužel měla také vrozenou ušní vadu, která se neustále zhoršovala, až Alexandra téměř neslyšela. Tento handicap ji pochopitelně vyřazoval z veřejného života.
Alexandra byla obětavá matka, kterou těšilo se o své děti starat. Ostatně ony jí tu lásku oplácely a stály vždy na její straně, když tatínek pro samé zálety neměl na rodinu čas.
K jejím zálibám patřil tanec, bruslení a fotografování, ráda jezdila na koni, sama řídila kočár a milovala lov, čímž opět narážela u své tchyně, která to považovala za mužskou záležitost.
Stárnoucí královnu Viktorii zastupovala Alexandra při oficiálních příležitostech už dříve, takže se toho pro ni s královským titulem příliš nezměnilo. Kromě svých dětí a vnoučat měla Alexandra nejbližší vztah se svou mladší sestrou Dagmar, která se provdala do Ruska, kde vládla jako carevna Marie Fjodorovna. Její manželství s Alexandrem III. bylo mimořádně šťastné, a když nečekaně ovdověla a byla na pokraji zhroucení, byla jí právě Alexandra velkou oporou. Spolu pak zakoupily v Dánsku zámeček Hvidore Slot u Kodaně, kde se každoročně setkávaly. Carevna, která se díky úkrytu na Krymu zázrakem vyhnula řádění bolševiků a potupné smrti celé její rodiny, v Dánsku dožila v exilu, protože ostatní země jí po válce odmítly poskytnout azyl.
Když král Edward VII. v roce 1910 těžce onemocněl a jako obvykle nemoci nevěnoval pozornost, byla právě Alexandra na oficiální návštěvě Řecka. Okamžitě cestu přerušila a spěchala za ním do Londýna. Zastihla ho ještě živého, ale boj lékařů byl marný. Ač mělo sedmačtyřicetileté manželství do ukázkového daleko, Alexandra upřímně truchlila a s manželovou smrtí se těžko vyrovnávala. Odstěhovala se z Buckinghamského paláce do domu v Marlborough. Věnovala se charitě a ochotně pečovala o vnoučata.
Do pozdních let vypadala Alexandra nezvykle mladě, nejspíš to bylo také díky jejímu aktivnímu způsobu života. V době první světové války, kdy už jí bylo 70, se ale na ní stáří přece jen začalo projevovat. Kromě naprosté hluchoty jí začala vynechávat paměť, měla problémy s vyjadřováním i s pohybem, v roce 1920 částečně oslepla.
Zemřela v listopadu 1925 na infarkt ve svém venkovském sídle Sandringham a byla pohřbena vedle svého manžela…
Foto: Wikipedie
V našem seriálu o zajímavých ženách jste si mohli též přečíst:
- Vicky byla císařovnou pouhých devadesát devět dní
- První novodobá norská královna po koruně vůbec netoužila! Její babička královna Viktorie by ale z ní měla radost…
- Příběh Camilliny prababičky a Charlesova prapradědečka
Nový komentář
Komentáře
To bylo velmi krásné čtení, díky.
Opět díky
. Není to tak dlouho, co byl v TV dokument o Viktorii a jejích "šachách" s příbuzenstvem, Bertiemu byla taky věnována značná část
Pěkný článek z historie
Super článek
Děkuji za krásné a zajímavé čtení!!
Pěkně napsáno