doc

„Max je po smrti,“ štkala mi do telefonu kamarádka Jana a pak přerývaně popisovala anabázi s jejich čtyřletým bernským salašnickým psem.

Pejsek nejprve podstoupil komplikovanou operaci kyčlí, aby u něj ještě navíc zvěrolékař diagnostikoval nádor mléčné žlázy. Rakovinu v posledním stádiu tak po půlroční léčbě a následné dohodě s Janinou rodinou ukončila milosrdná injekce.

Celé léčení vyšlo majitelku psa zhruba na 32 tisíc korun! Ale co by pro milovaného „člena rodiny“ neudělala.

Šokující částka. Ale i já nemám – co se finanční stránky týče – s veterináři zrovna nejlepší zkušenost. Za dobu, co se v mé domácnosti natrvalo usadila kočičí smečka, jsem prošla několika veterinárními ošetřovnami a nastrkala jsem jim „do chřtánu“ celé jmění. Želbohu, zvěrolékař, který by mi vyhovoval jak po stránce profesní, tak i finanční, sídlí příliš daleko, a vzhledem k tomu, že nemám auto...

Naposledy jsem se pro pomoc vydala minulý měsíc. Půlroční koťata začala kýchat a kašlat, a tak coby dlouholetý zkušený chovatel jsem – vzhledem k vzdálenosti místa „mojí“ ošetřovny – telefonicky požádala, zda bych bez prohlídky (a rozdrásaných nervů z kvílejících zvířat během cesty v dopravních prostředcích) nemohla „ze známosti“ dostat léky, které se již v mnoha předchozích případech osvědčily. „Nelze, paní doktorka musí kočky vidět, a to všechny (5)!“ zněla kategorická odpověď.

Rezignovala jsem, nacpala koťata do přenosky a přivolala taxík… Vyšetření usmrkaných kočiček spočívalo v poslechu stetoskopem a změření teploty. „Mají rýmu,“ konstatovala veterinářka do očí bijící fakt, který jsem jí už po telefonu avizovala.

Napsala mi přesně ten lék, o který jsem ji před tím žádala, a pak vystavila účet. Za vyšetření každého kotěte si naúčtovala bezmála 260 korun. K tomu léky a jakousi injekci, kterou jim píchla ještě v ordinaci. Summa summarum kolem pětistovky za každou kočku. Budiž. Co bych neudělala pro svá zlatíčka.

doc

Poté jsem stejnou ordinaci navštívila s malým usopleným nalezencem, kterého jsem se pokoušela tři dny kurýrovat. Vyléčila jsem mu zhnisané oči, odblešila, odčervila, ale marně. Nic nezabíralo a kotě jevilo všechny známky smrtelné infekční „FIVky“, kterou často trpí toulavé kočky a i mně ji několikrát zavlekly domů, kde ve smečce zdecimovala všechny slabší jedince.  

Na veterině kotěti paní doktorka napíchala spoustu léků, aby pak vzápětí prohlásila, že je nutné zvíře utratit. Sečteno a podtrženo, devět stovek. O pět dnů později – už jen za sedm – utratila další kotě, které se stačilo nakazit…

Teď se – vzhledem k tomu, že se jedná o jedinou veterinární ordinaci široko (spíš) daleko – se tam opět chystám, tentokrát na kastraci kocoura Kryšpína (buď za 1200 Kč, nebo s lepším anestetikem za 2200 Kč). Co naděláš!

Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude muset svěřit život svého miláčka do rukou lékaře. Dobrý veterinář někdy dokáže zázraky. Na druhé straně špatný lékař může zvíře zbít i při zcela banálním úkonu. Jenže, jak máme poznat, který bude pro našeho čtyřnohého přítele „ten pravý“?

„Otázka je to nelehká,“ říká jeden z nich, veterinář MVDr. Martin Pulec. „Ve velkých městech  je ordinací nepočítaně a konkurence je veliká, obyvatelé menších obcí naopak často nemají na výběr vůbec – pokud nechtějí dojíždět.“

Šetřit se nevyplatí

V obou případech lze doporučit následující postupy:

  • Běžné úkony, jako jsou odčervení, očkování nebo formality kolem výstav či cestování, bez obav vyřídíte v nejbližší ordinaci. Zvíře i vy jistě oceníte, že se nemusíte kvůli jediné tabletě či razítku trmácet na druhý konec světa.
  • V závažnějších případech se ale vyplatí nehledět ani na vzdálenost, ani na peníze. I když samozřejmě ne vždy platí, že nejdražší doktor = ten nejlepší.

Pokud jste si zrovna pořídili zvířátko, udělejte nejprve průzkum mezi známými, co už domácího mazlíka mají. S jakým veterinářem mají dobrou zkušenost, a kde naopak narazili. Máte-li zvíře od chovatele, sám vám poradí lékaře, s nímž má dobré zkušenosti. Venčení v parku může rovněž posloužit k získávání cenných doporučení.  

A pak už vám nezbývá,než dát na svoji intuici. Pozorujte doktora, jak se k pacientovi chová a jak citlivě ho vyšetřuje. Láskyplný vztah ke zvířatům je totiž základním předpokladem.

Jaké máte s veterináři zkušenosti vy? Zneužívají toho, že zvířata milujeme a jsme pro ně ochotni leccos obětovat?

Reklama