649d4e87ea0e8obrazek.pngFoto se svolením: archiv Památníku Karla Čapka

„Nejpřínosnější a nejzajímavější informace z pátrání po osudech nejznámějšího pejska české historie se dočkají ocenění v podobě tematického dárkového balíčku a malého překvapení,“ uvádí Zdeněk Vacek. Zvýhodněné rodinné vstupné v Památníku zůstává navzdory inflaci na vstřícných 200 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma.

Podle Vacka je až zarážející, jak málo toho víme o životě slavného pejska poté, co opustil domácnost Karla Čapka. Přitom upřímná Čapkova fascinace bílým štěňátkem, jehož maminkou byla jeho hrubosrstá foxteriérka Iris, dala vzniknout unikátní dětské knížce.

„Dášeňka se narodila zřejmě v roce 1932, kniha poprvé vyšla roku 1933. Ze vzpomínek Olgy Scheinpflugové i dalších Čapkových blízkých víme, že šlo o velmi živé psisko, které kousalo, trhalo a ničilo skoro vše, na co přišlo. Jak je to ostatně u hrubosrstých foxteriérů zvykem. Fenka okousala dokonce i Čapkovy šachové figurky. Víme také, že Dášeňčiny sourozence, další potomky její mámy Iris, s díky odmítali Čapkovi přátelé – pátečníci. Spisovatel Vladislav Vančura se prý nechal umluvit, ale snad už druhý den zastavilo u Čapkovy vinohradské vily Vančurovo auto a lékař – spisovatel pejska vrátil,“ popisuje Vacek.

Nové vystřihovánky a pracovní listy

Hlavní novinkou léta na Strži jsou nové papírové vystřihovánky s hádankami a kvízy na téma Dášeňčiných příběhů, zábavné i vzdělávací materiály pro školáky a předškoláky, které speciálně pro Strž vytvořily Kateřina Zelingerová a Ilona Mach: „Jsme moc rády, že jsme se mohly podílet na jejich vzniku. Snad budou dělat radost všem návštěvníkům Památníku, ale i těm, kteří si s nimi budou hrát doma nebo ve škole.“

649d4fc432b2ablobid0.pngFoto se svolením: archiv Památníku Karla Čapka

„Jednotícím motivem je právě Dášeňka a další psí kamarádi. Karel Čapek měl totiž ke zvířatům hezký vztah, v jeho tvorbě se prohánějí i další psi a kočky. Své pohádky si tak vysloužili také pejsek Voříšek a kočka Jůra. Jedině Dášeňka však vydala na celou knížku. Pro děti jsou připravené naše nové pracovní listy, deník štěňátka, papírové přání k narození štěňátka a návody k výrobě jednoduchých tematických hraček. Ty zvládnou i menší děti buď samy, nebo s pomocí rodičů,“ vypráví Vacek.

Materiály využívají originální Čapkovy kresby a jsou minimalistické co do pracnosti i designu. Od 1. července si je ve formátu PDF bude možné stáhnout přímo na stránkách Památníku a vytisknout doma na obyčejné černobílé tiskárně ve velikosti A4 nebo A3, popřípadě budou k mání přímo na místě.

V sobotu 23. září se letní výzva Hledá se Dášeňka dočká vyhodnocení, rovnodenností totiž končí léto a nastupuje podzim. Ve stejný den Památník symbolicky uzavře i hlavní návštěvnickou sezónu a představí novou výstavu i televizní dokument Ondřeje Kepky, obojí k 60. výročí zpřístupnění Čapkovy Strže veřejnosti. Děti se během akce mohou těšit na Dášeňčinu kreativní dílničku.

Karel Čapek, zvířata a patník

Jak dále uvádí Zdeněk Vacek, Dášeňka na Strži nikdy nebyla, protože Karel Čapek sem přijel až v pozdním létě roku 1935. Její psí duch je tu však všudypřítomný. „Mnohé rodiny s dětmi sem přicházejí se svými čtyřnohými mazlíčky, pro které máme v zahradě Čapkova letního domu instalován pískovcový patník Dášeňky. Je z roku 2013 a vytvořil ho sochař Michael Stránský. Děti i dospělé na něm pobaví reliéfy na motivy Čapkových ilustrací,“ říká Vacek.

649d4fd93e242obrazek.pngFoto se svolením: archiv Památníku Karla Čapka

A kam se vlastně Dášeňka poděla poté, co se ze štěňátka vyklubal dospělý pejsek? „Dášeňka putovala do jedné myslivny, kde měla volnější výběh. Ale kdy, kam a ke komu zamířila, jakého věku se dožila, zda měla potomky a jestli její linie pokračuje dodnes, to všechno jsou otázky, jejichž zodpovězení je výzvou pro nadšené čapkovsko-kynologické badatele. I proto vznikla naše výzva Hledá se Dášeňka,“ dodává ředitel Památníku.

Letní novinky pro děti, vybrané citáty a posezení pod čapkovskou pergolou

Nejmenším návštěvníkům Strže nabízí Památník i dva multimediální kiosky s interaktivními kvízy, jimiž děti provádí digitalizovaná originální figurka Čapkova robota. Zahradu v létě oživí také nové citáty z děl Karla a Josefa Čapkových. „Citáty jsou umístěny na závěsných bannerech, které návštěvníci najdou v pergole s lavičkami. Je to klidné místo jako stvořené k seznámení se s nadčasovými myšlenkami obou bratrů,“ doplňuje Vacek.

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, p.o., adresa: 262 02 Stará Huť 120 a 125. Od dubna do konce října je otevřeno od úterý do neděle vždy 9.00–??12.00 a 12.30–17.00.
 
Veškeré materiály pro děti jsou ke stažení zdarma ZDE.
 
Víte že…

  • populární knížka Dášeňka čili život štěněte, kterou miluje už pátá generace dětí, vyšla poprvé v roce 1933 v prestižním pražském nakladatelství Fr. Borový? O manažeru této firmy Juliu Firtovi vypráví i výstava primárně věnována jeho bratru Leopoldovi, která v Památníku potrvá až do 20. září. První vydání Dášeňky mělo 102 strany, náklad činil 2000 kusů. Kromě Čapkových fotografií a kreseb formovala velmi moderní výtvarnou podobu knihy i typografie Karla Teigeho.
  • pracovní listy pro děti byly vytvořené exkluzivně pro Památník Karla Čapka?
  • letos oslaví Památník 60 let od svého zpřístupnění veřejnosti? K jubileu připravuje samostatnou výstavu a k vidění zde bude i nový televizní dokument herce a režiséra Ondřeje Kepky.  Obojí se představí v sobotu 23. září na Strži.  Ještě předtím zve spisovatelův Památník na vernisáž společné výstavy Čapek & Dvořák / Dvořák & Čapek, která se uskuteční 3. června v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě.
  • Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše funguje od roku 1963 v romantickém prostředí bývalého letního sídla slavného českého dramatika, spisovatele a novináře? Kromě expozice Karla Čapka připomíná také život a dílo jeho manželky, herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové a nejbližšího rodinného přítele, proslulého novináře, spisovatele a dramatika Ferdinanda Peroutky.

Zdroj informací: tiskové informace, capek-strz.cz,  www.facebook.com, www.instagram.com/pamatnikkarlacapka

Reklama