Máte rádi biopotraviny? Aktuální průzkum poukazuje na skutečnost, že 62 % bioproduktů v českých obchodech pochází ze zahraničí. I to je bezesporu jedním z důvodů jejich vysoké ceny, obzvlášť v případě čerstvých potravin. Nová kampaň se pokouší nabídnout řešení.

 

Akci realizuje v Praze a Brně ekologické Hnutí DUHA (HD) a měla by motivovat více českých výrobců k produkci ekopotravin. Při vlastním průzkumu oslovili 77 velkých tuzemských potravinářských podniků a pouze pětina uvedla, že vyrábí biopotraviny, i když možnost, že by takové produkty v budoucnosti mohli vyrábět, odmítla pouze třetina dotázaných.

 

České zemědělství tak prý zbytečně přichází o příležitosti. „Poptávka po biopotravinách závratně roste a spotřebitelé chtějí v obchodech najít domácí, české zboží z ekologického zemědělství, říká Kateřina Kotásková z Hnutí DUHA. „Proto jsme zvolili kampaň, která osloví velké množství lidí. Umožní tisícům lidí, aby se na velké pekárny, mlékárny, výrobce uzenin a další podniky sami obrátili a požadovali lepší nabídku českých biopotravin.“

 


Jde o to, že HD v rámci své akce „Hledá se česká buchta“ využívá plakátů, reklamních ploch ve vagónech Českých drah a vozech městské hromadné dopravě, citylightů i bannerů na silně navštěvovaných webech. Tam všude apeluje na občany, aby prostřednictvím emailů oslovovali výrobce potravin a požadovali od nich více ekologických výrobků.


A Kateřina Kotásková pokračuje: „Skoro dvě třetiny bio zboží v obchodech pochází z dovozu. Přitom mléko, obilí nebo zeleninu a další suroviny by klidně mohli dodávat domácí zemědělci. Hlavně základní potraviny – bio chleba, uzeniny, maso nebo mléčné výrobky – z české výroby na zdejším trhu často prostě nejde sehnat. České zemědělství i naše krajina tak zbytečně přichází o velkou příležitost.”

 

Seznam výrobců potravin, na které se svým apelem můžete obrátit, je na www.ceskebiopotraviny.cz .

 

Jste spokojeni s nabídkou biopotravin v místě vašeho bydliště? Věříte, že s nárůstem domácích producentů ekovýrobků klesne i jejich cena?

Reklama