babi

Ne všichni mají to štěstí, že se jejich rodiče dočkají vnoučat. Dnešní doba a styl života tomu nenapomáhá. Mladí lidé mají děti v pozdějším věku než dříve, dětem předchází kariéra, která by měla zajistit dostatečné prostředky k tomu, aby se naše děti měly dobře.

Často se pak stane, že je rodina otázkou dvou generací a babička nebo dědeček v ní chybí. Další variantou jsou starší bezdětní lidé, kteří by rádi pečovali o vnoučata, ale žádná nemají.

Když jsem se začala zabývat tímto tématem, věděla jsem, že takovýchto lidí musí být spousta. Začal jsem pátrat po inzerátech, kde lidé hledají pro své děti prarodiče nebo starší lidé nevlastní vnoučata.

Dostala jsem se až ke sdružení Elpida, které se snaží vrátit staré lidi do života, pořádá pro ně nejrůznější akce, kurzy počítačů, jazyků apod. Hned při prvním telefonátu bylo zřejmé, že toto téma je dnes opravdu aktuální.

inzerat

Díky skvělému přístupu lidí z Elpidy jsem měla možnost poznat paní Jitku.

Paní Jitce je sedmdesát let. Přestože má svá vlastní vnoučata, stala se i babičkou pro jeden a půlletou holčičku. Když se starala o svého vnuka, setkala se s mladými rodiči, kteří když viděli, jak to s dětmi hravě zvládá, oslovili ji a ona nabídku na hlídání ráda přijala. Zpočátku to brala jen tak, že si k důchodu alespoň nějakou korunu přivydělá. Ale všechno se vyvinulo malinko jinak. V rodině, kde maminka pracovala celý den a otec měl zaměstnání na směny, hlídala holčičku celé tři dny v týdnu. Jak sama paní Jitka řekla, měla obrovské štěstí. S rodiči i s dcerkou si velice rozuměla, a tak netrvalo dlouho a stala se samozřejmou součástí rodiny. Dnes už jsou holčičce čtyři roky, chodí do školky, ale kontakt mezi paní Jitkou a rodinou stále existuje. Na svou „adoptivní“ babičku ani dnes nezapomínají.

Pokud nemáte vlastní rodiče, napadlo vás někdy, že byste zkusili někoho takového najít? Sdílíte se mnou názor, že kontakt se starší generací je pro děti důležitý?

Jestliže už vás tato myšlenka napadla, ale nevíte, jak na to, zkuste najít ve svém okolí nějakou organizaci, která staré lidi sdružuje, pečuje o ně nebo je s nimi v úzkém kontaktu. Určitě vám rádi pomohou, a třeba i vy najdete pro své děti tu správnou kouzelnou babičku nebo dědečka!

http://www.elpida.cz/

Reklama