Už nějaký čas jsem přemýšlela, jak svému osmiletému synovi vysvětlit, že děti skutečně nenosí čáp nebo vrána. Tak mu to bohužel kdysi vysvětlila babička. Ne snad, že by se o to zajímal, ale ona mu tuhle informaci vnutila a já myslím, že ji pustil jedním uchem dovnitř a druhým ven. Prostě ho to nezajímá, jakkoli chytré knihy vesměs tvrdí, že už ve věku předškolním se děti začnou ptát, jak se narodily, zprvu prý je zajímá, jak se dostaly ven z břicha a posléze i to, jak se octly v něm.

Zatímco jeho dvě mladší sestry - šestiletá dvojčata se o tuto problematiku skutečně zajímají již nějaký čas a od miminka v bříšku přes porod jsme ve vysvětlování plynule přešly i ke spermiím a vajíčkům, samozřejmě v podání přiměřeném věku, jejich bratr se na podobné věci absolutně nevyptává. Žije ve svém světě hrdinů z vesmírů, rytířů a všelijakých supermanů, poněkud odtržený od reality. S tou se jakž takž smiřuje pouze ve škole a na kroužcích, kde si vede docela dobře, ale jakmile má volno, opět utíká do svého světa hrdinů. Domnívá se patrně, že se líhnou z vajec.

Nedávno jsme na výletě viděli spoustu ploštic, takových těch černočervených broučků, včetně dvojic zaklíněných do sebe a podle všeho se pářících. To zaujalo i synka a poptal se mě, co že to vyvádějí. Chytla jsem samozřejmě příležitost za pačesy a jala se líčit, že takhle se broučci množí, samička poté snese vajíčka a mohou se jim narodit děti. A v duchu jsem se těšila, jak plynule přejdeme k lidem.

Jenže, syn se na mě podíval s neskrývaným odporem a pravil: "Ježíš, maminko, to je dobře, že lidi nic takovýho dělat nemusej, představ si, že byste po sobě s tatínkem takhle lezli!"

Majka

Milá Majko, myslím, že budeš muset chlapečka ještě nějakou chvíli nechat jeho hrdinům a rytířům. :o)) Ale určitě se neboj, však až přijde jeho čas, nebude mu to "vzájemné lezení po sobě" už připadat tak odporné. Díky za Tvůj příspěvek.

Dnes si povídáme o dětech a o jejich všetečných otázkách. Podělte se o své zkušenosti...

redakce@zena-in.cz

Hezký den všem přeje

Reklama