Víme, jak se správně chovat ve společnosti? Věřím, že většina z nás o tom minimálně nějaké povědomí má. Někdy ale není na obtíž si to trochu připomenout. Proto by nejspíš v knihovničce každého z nás, komu něco říká slovo bonton, neměla chybět kniha Michaely Šindelové a Marie Formáčkové „Vysoká škola bontonu“, kterou v tomto roce vydalo nakladatelství XYZ.

Zkušenosti z praxe

Autorky rady, jak se chovat ve společnosti, jen nepapouškují, ale především se snaží vycházet ze své praxe. Michaela Šindelová pracovala jako tisková mluvčí Divadla na Vinohradech a v současné době píše knihy, ve kterých se orientuje na profily osobností české kultury (např. monografie Hany Zagorové nebo Štefana Margity). Marii Formáčkovou můžete znát z časopisů Vlasta nebo Květy, ve kterých pracovala jako šéfredaktorka.

(soutěž 11 – k) 

Kniha nabízí pět set tipů, jak se chovat nejen na večírku, ale také v restauraci nebo mezi kolegy. Rozdělení do tří hlavních částí pomáhá vyhledat si rychle to, co právě potřebujete. Každou kapitolu navíc doplňují upozornění na možná faux pas.

Nejen o jídle, těle a pozdravech

První část se zabývá slavnostmi a hosty. Víte, kdo koho má ve společnosti pozdravit první? Zda se ruka může políbit, nebo je to jen přežitek? Možná se vám vybavují hodiny občanské výchovy na základní škole. Ale jistě velmi zajímavým doplněním je i kapitola o řeči těla nebo o tom, jak byste se měla chovat v dopravních prostředcích.

Mnohé rady vám budou připadat jako zbytečné opakování něčeho, co běžně děláte. Ale opakování je matka moudrosti a myslím si, že informace o tom, co by měl obsahovat životopis nebo jaké existují formy společenského podniku, se občas hodí každému. 

faux pas a řeč těla
„Porušování intimní zóny (kratší vzdálenost než 45 centimetrů) dokáže vzbudit v člověku nevoli, nervozitu, u někoho vrcholí strachem, u jiného až agresí.“

faux pas a dárky
„Nikdy na dárku nesmí zůstat cenovka! Na větší akci hostitel dárky nerozbaluje, proto je nezbytné připojit k nim lístek, aby obdarovaný věděl, od koho dárek je. Velmi nevhodné je dávat dárek, který jste očividně získali zdarma: tedy například označené propagační výrobky firem."

faux pas a květiny
„Zvlášť starší dámu můžete velmi urazit, dáte-li jí kytici květů obecně považovaných za hřbitovní (chryzantény nebo bílé lilie).“
                                                                                                                          Ukázka z knihy


Druhá část knihy nazvaná Prostřený stůl pomůže každému, kdo občas pořádá doma večeře pro přátelé, i tomu, kdo zajde na jídlo do restaurace s někým blízkým nebo s obchodními přáteli. Kapitola z velké části radí, jak se chovat k lidem z různých koutů světa. Připomíná, co je v jednotlivých zemích při stolování slušné nebo naopak zakázané. Také prakticky uvádí příklady, jak jíst některá trochu problematická jídla.

Jak co jíst

Kotleta s kostí – Maso oberete vidličkou a nožem, poté můžete kost vzít do ruky. Ovšem jen v případě, že se zakládá miska na oplachování prstů.

Salát – Hlávkový salát bývá při stolování oříškem. Je totiž považováno za nevhodné krájet si ho nožem a vidličkou. Jsou-li listy obrovské, nezbývá nic jiného, než je nechat na talíři.
                                                                                                                           Ukázka z knihy


Poslední kapitola se věnuje oblečení. Je pravda, že nejspíš v této části nesplňuji uvedené rady bontonu. Trochu mě vyděsilo, v jakém počtu je důležité mít saka, kalhoty či kostýmy. Ale tato část knihy se spíše specializuje na lidi, kteří pracují na úřadech nebo vyšších místech. Proto může být spíše inspirací přečíst si, jaké oblečení se doporučuje vzít si na pracovní cestu, ale také na cvičení. Nezapomíná se ani na rady pro muže. Docela se hodí poradit partnerovi, jak dlouhou by měl mít kravatu či jaké ponožky jsou zcela nevhodné ke společenským kalhotám.

Rad nabízí publikace Vysoká škola bontonu mnoho. Možná někdy až příliš rozvádí události, se kterými se vy osobně nikdy nesetkáte. Ale víte, co se říká? Nikdy neříkej nikdy a kdo z nás by si přál připadat si ve společnosti jako někdo, kdo se po dvaceti letech vrátil z buše?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ!

Odpovězte správně na otázku a zúčastněte se slosování o 5 knih Vysoké školy bontonu z nakladatelství XYZ.

soutěžní otázka: "Jak se říká pětiletému výročí sňatku?"

a) papírová svatba
b) dřevěná svatba
c) splněný plán

Své odpovědi vkládejte ZDE.

Soutěž trvá do čtvrtka 27. července.

Reklama