shutterstock-103487012.jpg
Foto: Shutterstock

Povinná karanténa, zavřené kanceláře, tovární provozy. Zrušená vyučování, vynucený pobyt dětí doma. Omezené možnosti jít ven za kulturou, do restaurace nebo hospody, bez možnosti cestovat. Tyto změny, samy o sobě stresující, nám mohou přinést nečekanou a navíc i dlouhodobou nadílku volna, se kterým neumíme zacházet.

Nadbytek volna

shutterstock-98324702.jpgPodle průzkumu Akademie věd ČR „Proměny české společnosti“ publikovaném v roce 2016 má průměrný Čech 45 hodin volného času za týden (tj. 6 a půl hodiny denně) a téměř třetinu z něj stráví u televize. K internetu a sociálním sítím v typický den zasedá 40 % lidí. Mezi mladými do 25 let jsou to ale dva lidé ze tří, mezi seniory zhruba každý pátý. Sportu, cvičení a pobytu venku věnujeme denně v průměru půl hodiny. To vše v situaci kdy drtivá většina z nás chodí do nějakého zaměstnání! Což teď většina z nás nečiní.

Informační tsunami

5e7b471d88b8cimage.pngV situaci kdy jsme na všech kanálech a serverech doslova zaplaveni 24 hodinovou tsunami vlnou novinek o postupu pandemie a problémech s ní spojených je velmi lehké většinu volného času, náhle tak neočekávaně nabitého, doslova zkonzumovat zhltáním všech těchto informací. Přecpávání není ale zdravé ani v případě jídla, ani v případě informací - a to ať jsou jakkoliv důležité!

Kvalita vs. kvantita

image.pngMůj tip? Vyberte si, řekněme, dva či maximálně tři důvěryhodné zdroje informací o infekci koronavirem a těm věnujte pozornost po dobu ne větší než hodinu denně. A po zbytek času? Dělejte (v rámci pravidel a nařízení vyhlášených k prevenci šíření infekce koronavirem) to, na co normálně nemáte nikdy čas. Zamyslete se, co jste vždy chtěli umět a neumíte, protože času bylo málo. Každý den si zacvičte, pokud to váš zdravotní stav dovolí. Buďte pozorní a milí k vašim blízkým, k těm, které máte rádi, protože stereotyp každodenního shonu nepřeje malým projevům náklonnosti. Dopřejte si je!

Dar volna

shutterstock-97422608.jpgPředstavte si, že by vám někdo loni nabídl, že vám zařídí, abyste každý den dostali navíc pár hodin k těm námi všem daným 24 hodinám. Třeba jako bonus za ty, které každý den strávíme cestou do zaměstnání a zpět domů, čekáním na semaforech, v dopravních zácpách. Co byste s nimi udělali?Pro www.zena-in.cz zpracoval MUDr. Martin Cikhart www.martincikhart.cz

Reklama