Foto: Shutterstock

Povinná karanténa, zavřené kanceláře, tovární provozy. Zrušená vyučování, vynucený pobyt dětí doma. Omezené možnosti jít ven za kulturou, do restaurace nebo hospody, bez možnosti cestovat. Tyto změny, samy o sobě stresující, nám mohou přinést nečekanou a navíc i dlouhodobou nadílku volna, se kterým neumíme zacházet.

Nadbytek volna

Podle průzkumu Akademie věd ČR „Proměny české společnosti“ publikovaném v roce 2016 má průměrný Čech 45 hodin volného času za týden (tj. 6 a půl hodiny denně) a téměř třetinu z něj stráví u televize. K internetu a sociálním sítím v typický den zasedá 40 % lidí. Mezi mladými do 25 let jsou to ale dva lidé ze tří, mezi seniory zhruba každý pátý. Sportu, cvičení a pobytu venku věnujeme denně v průměru půl hodiny. To vše v situaci kdy drtivá většina z nás chodí do nějakého zaměstnání! Což teď většina z nás nečiní.

Informační tsunami

V situaci kdy jsme na všech kanálech a serverech doslova zaplaveni 24 hodinovou tsunami vlnou novinek o postupu pandemie a problémech s ní spojených je velmi lehké většinu volného času, náhle tak neočekávaně nabitého, doslova zkonzumovat zhltáním všech těchto informací. Přecpávání není ale zdravé ani v případě jídla, ani v případě informací - a to ať jsou jakkoliv důležité!

Kvalita vs. kvantita

Můj tip? Vyberte si, řekněme, dva či maximálně tři důvěryhodné zdroje informací o infekci koronavirem a těm věnujte pozornost po dobu ne větší než hodinu denně. A po zbytek času? Dělejte (v rámci pravidel a nařízení vyhlášených k prevenci šíření infekce koronavirem) to, na co normálně nemáte nikdy čas. Zamyslete se, co jste vždy chtěli umět a neumíte, protože času bylo málo. Každý den si zacvičte, pokud to váš zdravotní stav dovolí. Buďte pozorní a milí k vašim blízkým, k těm, které máte rádi, protože stereotyp každodenního shonu nepřeje malým projevům náklonnosti. Dopřejte si je!

Dar volna

Představte si, že by vám někdo loni nabídl, že vám zařídí, abyste každý den dostali navíc pár hodin k těm námi všem daným 24 hodinám. Třeba jako bonus za ty, které každý den strávíme cestou do zaměstnání a zpět domů, čekáním na semaforech, v dopravních zácpách. Co byste s nimi udělali?Pro www.zena-in.cz zpracoval MUDr. Martin Cikhart www.martincikhart.cz

Reklama