fa.jpg
Foto: Shutterstock

Nechtěla jsem je ochudit, říká Zdena (46)

Nikdy mě ani nenapadlo, že bych měla pouze jedno dítě. Sama jsem ze čtyř sourozenců a nedám na to dopustit. Pořád se scházíme, pomáháme si, držíme se nad vodou, když je potřeba. Naši nás tak vychovali, a já to teď předávám i svým třem dcerám (12, 14, 17). Momentálně jsou sice v pubertě a každou chvíli se spolu o něco handrkují, ale když o něco jde, dokážou táhnout za jeden provaz. Pomáhají si se školou, probírají první lásky… Kromě toho je uklidňující vědět, že když se s námi dvěma cokoli stane, nezůstanou na světě samy.

Zabaví se spolu, těší Kateřinu (30)

Po prvním porodu jsem byla rozhodnutá, že další dítě nechci, ani náhodou. Syn mi dal zabrat i jako miminko. Pořád plakal a chtěl se nosit. Manžel mě sice přemlouval, ať mu pořídíme sourozence, ale já si stála za svým. No, jenže pak jsem i přes antikoncepci otěhotněla. Potrat nepadal v úvahu. Druhý syn se narodil, když byly prvnímu necelé tři roky. Nastal fakt záhul, občas jsem svého rozhodnutí i trochu litovala. Jenže pak se to zlomilo. Kluci si spolu začali hrát a já najednou měla mnohem víc času věnovat se svým věcem. Dnes už se spolu báječně zabaví. Když vidím, jak kámoška kolem své čtyřleté dcery – jedináčka dodnes skáče a musí jí dělat program, děkuji tomu tam nahoře, že nám druhé mimčo poslal.

Nezůstali jsme sami, je vděčná Petra (49)

Před pěti lety nám umřel syn. Bylo mu pouhých jedenáct let, když prohrál svůj boj s hnusnou nemocí. Je to vážně to nejhorší, co se může rodičům přihodit. Pořád to bolí. Ale nedovedu si představit, že by byl naším jediným dítětem, a my zůstali sami. Takhle jsme museli dál fungovat pro druhého syna (14) a dceru (17). Drželi a drží nás nad vodou.

Je to nejkrásnější pohled, rozplývá se Jitka (29)

Není nic krásnějšího, než sledovat naše dvě malé děti, jak si spolu hrají, jak se mají rádi. Nedají bez sebe ránu, pořád něco vymýšlí. Jasně že se občas rvou a hádají, takže já kvůli tomu můžu vylítnout z kůže! Ale všechno mě přejde, když je vidím spolu dovádět.

Čtěte také: