Také to znáte? Přijedete na návštěvu k příbuzným, a než se prolíbáte rodinným „přijímačem“, pocítíte nepříjemné napětí na puse. Nebo si dáte v hospodě pivo ze sklenice, lehce opláchnuté v značně frekventovaném dřezu. A je to tu! Druhý den ráno už jen znechuceně zíráte na svůj nelichotivě „ocejchovaný“ obraz v zrcadle. Opar.

Opar na rtech je citelnou vadou na kráse. Třebaže je běžně označovaný jako „zimní" problém, nejčastěji nás obtěžuje v letních měsících. Ale ať už je zima či léto – každopádně se ho chceme co nejdříve zbavit. Většinou nevíme, co ho vyvolává, jak ho léčit nebo zda je mu možné zabránit.

Opary (herpes labialis) tvoří drobné puchýřky naplněné tekutinou. Objevují se obvykle na rtu, ale mohou být v podobě vřídků na sliznici dásní, měkkého i tvrdého patra a tváří. Virus se může dotykem dostat i do očí, nosu a genitálu. Puchýřky později praskají a zasychají ve stroupky, do deseti dnů vesměs mizí.

Jak a proč vzniká
Vznik oparu vyvolává virus, proto opar označujeme za virové onemocnění. Vir se v okamžiku nákazy usadí v našich nervových buňkách a čeká na nejvhodnější okamžik k útoku. Po „probuzení“ pronikne do sliznice a začne se množit. Vyvolá tak zánětlivý proces a vznik puchýřků.

U dospělých je obvykle první „nárazová vlna“ oparu nejrazantnější, další přicházejí pozvolna. Jeho projevy mizí po osmi až deseti dnech, aniž by po oparu zůstaly patrné jizvy. V organismu však už zůstávají viry usazeny natrvalo a mohou vyvolávat další a další onemocnění. Jakmile totiž jednou virus působící opar vnikne do organismu, mohou se bolestivé puchýřky na rtu objevit kdykoli, když je oslaben imunitní systém. Aktivitu viru potlačují antioxidanty – látky posilující imunitu – a aminokyselina lyzin (prostředky pomáhající také hojení kůže).

Příznaky
• první vzplanutí: citlivé puchýřky na rtech nebo v okolí úst, někdy s příznaky chřipky nebo zduření krčních uzlin
• recidivy: svědivé nebo palčivé pocity na rtech následované další den jedním nebo několika puchýřky naplněnými tekutinou

Příčiny
Opar vyvolává většinou virus herpes simplex typu I (HSV-l). Je odlišný od viru, který vyvolává herpes pohlavního ústrojí (virus herpes simplex typ 2) přenášený obvykle pohlavním stykem. Spící virus vyvolávající opary je uložen v nervových buňkách, a opary se proto mohou opakovat v intervalech několika týdnů i let. Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben horečkou nebo virovou infekcí, například při nachlazení. Výsev oparů může vyvolat i únava, menstruace nebo stres, někdy jen pobytem na slunci, větru nebo stykem s mořskou vodou.

Pomocníci
Nedostatek kterékoli důležité látky může porušit výkonnost imunitního systému a každý, kdo trpí recidivami oparů, by měl užívat vysoce účinné multivitaminové a minerální doplňky. Přípravky je nutné užívat při prvních příznacích (obvykle svědění), účinkovat by měly do dvou až tří dnů.

Aminokyselina lyzin potlačuje růst HSV-l, je-li užívána vnitřně nebo použita ve formě krému. Lze ji užívat dlouhodobě a může pomáhat i v prevenci oparů. Meduňkový krém připravený z účinné léčivky meduňky lékařské (Melissa officinalis) je nutné použít při prvních pocitech svědění nebo pálení. Vitamin C a flavonoidy jsou velmi účinné antioxidanty. Podporují imunitní buňky v boji proti infekci. Třezalka obvykle zvyšuje imunitní odpověď a má silné protivirové účinky. Podle klinických studií pomáhá hojivému procesu také zinek,  pravděpodobně tím, že také zvyšuje imunitu. Vzplanutí nemoci – opar lze rovněž léčit bylinami zvyšujícími imunitu – echinaceou (třapatkou) a vodilkou, které jsou přirozenými antivirovými a antibiotickými látkami.

Příznivě může působit střídání jednotlivých léčivek. Zkuste 200 mg echinacey denně po dobu jednoho týdne; následující týden 200 mg kozince a třetí týden imunitu zvyšující směs hub reiši 1500 mg denně, šiitake 1200 mg denně a maitake 600 mg denně. Místní použití vitaminu E v oleji nebo masti může někdy také pomoci, jiné užitečné přípravky jsou krémy obsahující lékořicový výtažek a olejový výtažek třezalky (tzv. třezalkový olej). Opar se potírá dvakrát denně po dobu trvání příznaků.

Lyzin
dávkování: 1000 mg třikrát denně při prvních příznacích
pozor: nepoužívat v těhotenství ani při kojení
doporučení: užívejte nalačno; pro děti je nevhodný

Meduňkový krém
dávkování: dvakrát až čtyřikrát denně naneste krém na opary
doporučení: přípravky mohou být označeny latinským názvem melissa

Vitamin C – flavonoidy
dávkování: 500 mg vitaminu C a 200 mg flavonoidů dvakrát denně
doporučení: užívejte při prvních příznacích; při průjmu snižte dávky
třezalka
dávkování: 300 mg výtažku třikrát denně
doporučení: standardizovaný na obsah 0,3 procenta hypericinu

Echinacea – vodilka
dávkování: 200 mg echinacey a 125 mg vodilky čtyřikrát denně
doporučení: prodává se jednotlivě i jako společný doplněk

Zinek
dávkování: 15 mg denně
připomínka: užíváte-li doplňky zinku déle než měsíc, užívejte ty, které obsahují 2 mg mědi

Trpíte na opary? Jaký prostředek vám zaručeně pomáhá?

Reklama