Kdo by neznal reklamy? Někdo je bedlivě sleduje, někdo nesnáší, někomu jsou ukradené. A jsou i takoví, kteří se nechají strhnout a nakupují podle nich. Což je samozřejmě cíl všech firem: reklamy mají lidi přinutit ke koupi jejich výrobku.

reklama

Téma reklama mě napadlo, když jsme se známými v restauraci probírali, kolik platíme za telefon. Někdo z legrace prohlásil: „Kup si tenhle a budeš to mít Zadara“, a všichni hned věděli, o co jde. Je to zajímavé - reklamy jsou součástí našich životů, máme je v podvědomí i my, kteří je obecně nemusíme a nesledujeme.

Naši rodinu asi nejvíc ovlivňují televizní reklamy. A tak jsem si řekla, že bych toto téma pojala z pohledu cílových skupin, ovšem ne nijak odborně, na to tu máme jiné kapacity. Chtěla jsem jen zmapovat, co se líbí ženám a mužům, co je nejvíc zaujme. Děti jsem vynechala, protože hodně záleží na jejich věku, a tak je to příliš rozsáhlé téma, které si nechám na jiný článek.

Kamarádský průzkum

Udělala jsem si malý průzkum mezi kamarádkami, kamarády, známými a příbuznými, muži i ženami. Výsledek mě docela překvapil, protože mi skoro všichni řekli, že se jim nejvíc líbí, když je reklama vtipná, zasmějí se u ní, nebo když je donutí přemýšlet. Když jsem pak chtěla konkrétní věci, samozřejmě se rozpovídali a já zjistila další, už méně překvapivé věci - ženám se líbí hlavně muži a děti, mužům ženy, pivo a auta, většina si pamatuje reklamy, ve kterých vystupují známé osobnosti nebo jsou něčím zvláštní, všichni jmenovali spot s divokým prasetem a holčičkou, která říká „Já nemusím, já už ho vidím...“ To vše se v podstatě shoduje s tím, co říká odborná literatura o reklamě - musí být originální, nápaditá, srozumitelná a musí upoutat pozornost, velmi důležité je také zapůsobit na city a zapojit emoce.

Takže shrnu-li to, výsledky mého malého neoficiálního průzkumu vypadají takhle:

  • Oblíbená témata žen: pěkní chlapi (“třeba reklamy na mužské parfémy, ty jsou i vtipné“), děti, zvířátka, jídlo
  • Oblíbená témata mužů: pěkné ženy, pivo (“Kozel je vtipný“) a další alkohol (“I muži mají své dny“), auta, telefony

Já mám podobný názor jako mí známí, zaujme mě hlavně vtipná reklama. Líbí se mi holčička s prasátkem (i když jsem dlouho nevěděla, na co ta reklama byla), spot se Zadarem, kdysi mě zaujali vánoční sobi (čivavy) s Petrem Čtvrtníčkem a taky reklama na nějakou antikorozní barvu, kde říká muž při natírání tchyni: „Maminko, až to budu natírat příště, vy už tady nebudete...“ Máte taky nějaké své oblíbené?

Tak tohle bylo o reklamě z pohledu laika a jeho známých. V redakci pro vás ale chystáme i rozhovor s doc. PhDr. Jitkou Vysekalovou, Ph.D., prezidentkou České marketingové společnosti, která nám vše objasní z odborného hlediska.

 

Reklama