Únava a nevyspání. Nadměrné pracovní zatížení. Vysilující tělesný výkon. Dlouhý pobyt na slunci či v průvanu. Následkem je hlava jako střep! Každého z nás čas od času rozbolí hlava. Bolestí hlavy běžně trpí asi 62,31 % veškeré ženské populace. Vícekrát týdně postihuje dokonce 14 a půl procenta žen.

Nejčastějším typem bolestí hlavy jsou takzvané tenzní nebo vasomotorické bolesti, které mohou za téměř 90 % všech bolestí hlavy. Bývají velmi silné a často se mohou vracet. Migréna je těžká pulzující bolest, která většinou postihuje jen jednu polovinu hlavy, záchvat může trvat hodiny nebo i dny a často mu předcházejí varovné příznaky. Představuje ji jen asi šest procent bolestivých stavů.

Příznaky

Tenzní bolest – se projevuje trvalou bolestí celé hlavy nebo jen její části, dále bolestivými místy na šíji a v horních zubech

Nakupené tenzní bolesti – se projevují intenzivní pulzující bolestí na jedné straně hlavy, k níž dochází několikrát denně v období i několika měsíců.

Migréna – se projevuje intenzivní pulzující bolestí, nejdříve v blízkosti jednoho oka nebo ve spánku, pak v celé jedné polovině hlavy či dokonce v celé hlavě, dále migrénu doprovází nevolnost a zvracení, bolestivá světloplachost, časté varovné příznaky – barevné mžitky před očima, vlnité obrysy, výpadky zorného pole, pocity chvění, zvonění v uších, závratě pocení, mrazení únava, otok tváře a podrážděnost.

Příčiny

Jsou to například nepravidelný a nedostatečný spánek, změna navyklého spánkového režimu o víkendu nebo dovolené (příliš mnoho spánku způsobuje takzvanou víkendovou nebo dovolenkovou migrénu), ponocování, nepravidelné stravování, nadměrná fyzická námaha nebo dehydratace.

Dalšími příčinami může být konzumace alkoholických nápojů, kávy a různých jídel (sýrů, klobás, šunky, salámů, vajec, fazolí, cibule, mořských ryb, čokolády, citrusového ovoce, ořechů, lepku v pšeničné mouce atd.). Bolest hlavy může být vyvolána i užíváním některých léků či hormonálními změnami při menstruaci nebo přechodu.


Absolutní většinu bolestí hlavy vyvolává svalové napětím (tenze). Přesnou příčinu bolestí hlavy a migrény dosud neznáme. Podmětem k bolestem jsou nejspíš spazmy tepen, které zásobují mozek krví. Může to souviset s nízkou hladinou serotoninu obsaženého v mozku. Migrény bývají dědičné onemocnění a ženy k nim bývají náchylnější než muži.

Pozor na psychiku!

Bolest může být i výsledkem silných emocí, starostí, úzkosti, stresu, deprese, šoku, smutku, či dokonce přehnaného perfekcionismu, kdy člověk sám sebe trápí nároky, kterým neumí, a ani nemůže dostát.


Bolest hlavy však může souviset i s jiným onemocněním:

♦ Horečnatá onemocnění často způsobují bolest hlavy

♦ Poranění hlavy

♦ Akutní glaukom – oční zelený zákal (další příznaky: pocit na zvracení či zvracení, zastřené vidění)

♦ Bolest hlavy způsobená předchozím zvracením

♦ Zánět vedlejších dutin nosních – sinusitida (další příznaky: ucpaný nos, hustý neprůhledný výtok z
   nosu, citlivost míst kolem očí a na lícních kostech, zhoršuje se to při sklonění hlavy)

♦ Temporální arteritida – zánět spánkové tepny (další příznaky: náhlá pulsující silná bolest v jednom
   nebo obou spáncích, pocit na zvracení, zvracení, skalp citlivý na dotek)

♦ Migréna (další příznaky: před vznikem bolesti porucha vidění – aura, náhlá pulsující silná bolest v
   jednom nebo obou spáncích, pocit na zvracení, zvracení)

♦ Napětí krčních svalů – důsledek vadného držení těla nebo napětí při práci

♦ Psychický stres

♦ Vedlejší účinek užívání léků

Bolest hlavy patří k nejčastější bolesti a více trápí ženy než muže. Nejvíce postihuje lidi středního věku mezi 20 a 40 lety a zejména ty z nás se sedavým způsobem zaměstnání.

Mezi typické spouštěcí mechanismy bolesti hlavy patří napětí svalů v oblasti hlavy, ramen a krku. Bolest hlavy ale vyvolávají desítky důvodů, z nichž mnohé jsou dané způsobem života.

Spouštěče

Vyvolávající faktory, které stojí za příčinou tenzních bolestí a migrén, bývají různé. Patří k nim určité druhy potravin (alkohol, čokoláda), stres, nedostatek spánku, změny počasí, zvláště pak je-li chladno a sucho, nebo naopak velké horko spojené s vysokou vlhkostí. Neblaze působí také vytrvalý vítr či náhlé změny teploty. Bolest hlavy může být také následkem nárůstu nebo poklesu tlaku vzduchu (například v letadle).  

„Spouštějícími“ faktory bolesti hlavy bývají i ostré světlo, hluku či silný zápach parfému nebo rozpouštědel (lak na nehty). Dalšími příčinami mohou být výkyvy hladiny krevního cukru, jaterní onemocnění, bolesti zubů, hormonální změny, různé chemické látky z okolního prostředí, kouření a pobyt v zakouřených prostorách.

POZOR: Na silnou bolest hlavy, trvající déle než 24 hodin, nebo se vracející vícekrát během 1 týdne, byste měli upozornit lékaře!

Reklama