Vydatná sněhová nadílka, která Česko zasypala v minulých týdnech, začala tát. Oči meteorologů i vodohospodářů se teď upírají k hladinám našich řek, a ty stoupají.

Druhý stupeň povodňové aktivity platil ráno na desítce míst, první stupeň zhruba na 20 místech. Třetí stupeň, tedy ohrožení, zatím nikde neplatí a nehrozí na žádné z řek. Přes noc se situace zhoršila hlavně na Vysočině, ve východních Čechách a na jižní a střední Moravě, kde se řeky místy vylily ze svých koryt. Například pod znojemskou přehradou voda zaplavila několik zahrádek. Škody jsou ale minimální.

Podle meteorologické předpovědi pro dnešní den lze očekávat déšť, který by mohl hladiny některých řek ještě zvýšit. Hydrometeorologové přesto tvrdí, že povodně zatím nehrozí.

Druhý stupeň platí například na třech místech řeky Dyje. Byl vyhlášen také na Novohradce u Chrudimi, na Úslavě u obce Prádlo, na Šlapance u Havlíčkova Brodu a na řece Jihlavě.

Prvního povodňového stupně dosáhlo Labe v Děčíně, kde se předpokládá také další zvyšování hladiny až do soboty, a dále řeky Morava, Svratka, Sázava a Nežárka.

Praha vyklidí kvůli stoupající vodě do čtvrtečního večera náplavky u Vltavy. V pátek ráno budou uzavřena i protipovodňová vrata na Čertovce a zastaven lodní provoz před a za Prahou.

 

Reklama