Někteří nezaměstnaní či sociálně slabí spoluobčané evidentně nestrádají. Jak si jinak vysvětlit, že vracejí poukázky na potraviny, hygienické potřeby či ošacení, které se jim některé radnice rozhodly vyplácet namísto sociálních dávek. Začíná se ukazovat, že někteří lidé současný neprůhledný sociální systém jen dlouhodobě zneužívali.

Například v Moravskoslezském kraji v Českém Těšíně, Bohumíně nebo Karviné papírové poukázky občané klidně vracejí. Tato města se totiž rozhodla čelit stále většímu zneužívání sociálních dávek, kdy někteří příjemci místo použití na živení sebe a svých rodin vesele házejí získané peníze do herních automatů nebo dávky propíjejí či prokouří.

Papírky odmítli – šli radši makat
Jak uvedl server Novinky.cz, českotěšínská radnice zavedla přídělový systém teprve před dvěma měsíci a už sbírá ohlasy. Někteří klienti, kterým byla poskytnuta pomoc speciálními poukázkami místo peněz, sami požádali o ukončení výplaty dávky nebo si našli zaměstnání. Dalším lidem úřad práce dávky odejmul, protože se nehlásili a úřad práce je za trest vyřadil z evidence.

Město chce každý měsíc zvyšovat sumu, kterou „vyplatí“ v rámci sociální péče klientům formou poukázek. Skupina občanů, kteří si budou muset zvykat, že nedostanou celou částku v hotovosti, se rozroste.

Byla jste někdy nezaměstnaná? Dá se situace s naším systémem sociálních dávek a příspěvků zvládnout? Souhlasíte s tím, aby občané pobírající sociální dávky obdrželi část příspěvku formou poukázek? Nediskriminuje to občany, kteří s dávkami hospodaří podle skutečných potřeb?

Reklama