Lidí s pozitivním testem na HIV v Česku každoročně přibývá, v současnosti jich tu žije více než 4 tisíce. A podle odhadů odborníků je u nás možná i více než 600 lidí, kteří o své nákaze nevědí. Není divu, protože mnoho let může probíhat skrytě. Přestože se virus nejčastěji šíří mezi homosexuálními muži, ani heterosexuálové nejsou ušetřeni. Tak například v roce 2020 bylo podle Státního zdravotního ústavu nově zachyceno 57,4 % případů mezi muži, kteří měli sex s partnery stejného pohlaví. Oproti tomu heterosexuální přenos infekce HIV byl zaznamenán u 32,7 % testovaných.

hiv.jpg
Foto: Shutterstock

Kdy jít na test?

  • Nejlépe po každé rizikové situaci, ať už je o nechráněný sex nebo i experiment s drogami prostřednictvím injekční stříkačky. Při sexu bez kondomu je přitom nejrizikovější anální styk.
  • Pokud se u vás rizikové chování opakuje s železnou pravidelností, pak je vhodné i pravidelné testování dvakrát ročně.
  • Vědět, na čem jste, je nicméně vhodné i při zahájení nového vztahu. Na test by měli jít oba partneři, kteří spolu následně chtějí pohlavně žít bez použití kondomu.

Na chvíli pravdy si ale budete muset počkat, a to celé tři měsíce od rizikového kontaktu. „Virus HIV je pro imunitní systém neznámou látkou, se kterou se setkává poprvé. Trvá tedy několik týdnů, než na něj odpoví protilátkami cílenými speciálně proti viru HIV. Odezva organizmu je vůči HIV velmi individuální, a proto protilátky je možné u někoho najít v dostatečné koncentraci dříve a u jiného později. Tříměsíční odstup (tzv. diagnostické okénko) však dostatečně spolehlivě zajistí, výsledek testu je možné uzavřít jako HIV negativní,“ vysvětlují lékaře ze Státního zdravotního ústavu.

Jiná je situace v případě, že je riziko přenosu HIV skutečně vysoké. Když například víte, že váš partner je HIV pozitivní. Pak můžete podstoupit jiný test, který zachytí takzvaný Antigen p24. Ten se objevuje v těle v časné fázi infekce při množení viru a je jeho přímým průkazem. V krevním oběhu dosahuje nejvyšší koncentrace kolem třetího týdne od počátku infekce. Pokud je ale výsledek tohoto testu negativní, není to definitivní a je třeba jít ještě na již zmíněný test po 3 měsících od rizikové události.

Jak testování probíhá?

Testovat je možné z krve nebo ze slin a jednotlivé testy se liší v rychlosti odečtení výsledku i v přesnosti.

  • Nejpřesnější je test ze vzorku žilní krve, která je odeslána do laboratoře. Výsledek je znám za několik dní.
  • Test z kapky krve z prstu je orientačním testem, u něhož je výsledek znám krátce po provedení. Je sice poměrně spolehlivý, ale pozitivitu je třeba potvrdit ještě testem z žilní krve.
  • Stěrem ze sliznice v ústech se provádí rychlotest na protilátky proti viru HIV ze slin. Výsledek je i tady znám krátce po provedení, ale případnou pozitivitu musí potvrdit ještě test z žilní krve.

Kde se nechat testovat?

Rychlotest na HIV si můžete koupit i v lékárně, ale ne vždy je určen pro použití laikem. Je třeba počítat s možností, že při testování něco pokazíme, takže výsledek nebude správný. Proto je lepší najít nejbližší poradnu, která testování na virus HIV nabízí, a to často zdarma a anonymně.

Seznam poraden v jednotlivých krajích najdete na stránkách www.tadyted.eu. Můžete také využít informací na Bezplatné národní lince pomoci AIDS 800 144 444, kterou provozuje Státní zdravotní ústav, nebo na Non-stop lince pomoci AIDS 800 800 980, kterou provozuje Česká společnost AIDS pomoc, z.s.

Zdroj informací: Státní zdravotní ústav, Tady a teď, Národní zdravotnický informační portál, HIV testování

Čtěte také: