Ta tam jsou doby, kdy platilo, že pokud chcete být štíhlí, musíte hlavně „nežrat". Klíčem k vysněné postavě bez gramu přebytečného tuku je sice stále kalorický deficit, ale většina populace již pochopila, že k ideální váze je třeba se projíst. Hladovky nejsou řešením. Doby minulé, jež s sebou nesly největší slávu tištěných ženských časopisů a videokazet se cvičením na doma, byly opravdu bohatou studnicí návodů na redukci váhy. Zde je seznam několika opravdu špatných a mnohdy i zdraví škodlivých diet, které vám místo figury do plavek přinesou jojo efekt. 

di.jpg
Foto: Shutterstock

Mléčná dieta
Tato dieta bývala velice populární v 80. letech. Slibovala úbytek až 10 Kg za 14 dní, což je samo o sobě dost alarmující. Její princip spočívá v pravidelné konzumaci mléka a ničeho jiného. Alespoň v prvních dnech bylo třeba vypít litr mléka za den po sklenicích o objemu 250 ml. V dalších dnech se postupně přidává zelenina a libové maso. Proč je tato dieta tak špatná? Průměrná žena o váze 60 Kg by měla denně přijmout okolo 1500 Kcal. Přesné číslo závisí na tom, jak aktivní život dotyčná má, zda sportuje a jaký je její poměr tuků a svalů v těle. Ovšem při denní konzumaci tohoto jídelníčku přijmete jen přibližně 600 Kcal, což je opravdu kriticky málo. Navíc jí díky své jednotvárnosti chybí rozmanitost a vašemu tělu budou scházet potřebné živiny a vitamíny. Jediné, čeho docílíte, je rychlá ztráta vody a menšího množství svalů. Váš metabolismus se naopak zpomalí a začne šetřit, což je v dlouhodobém hledisku přesný opak toho, o co usilujeme. 

Tukožroutská polévka
Známá je z receptů našich maminek a babiček. Pokud využijete polévku, která je z převážné většiny ze zeleniny, jako svačinu či druhou večeři, uděláte pro své zdraví i linii opravdu dobře. Má malé množství kalorií a obohatí vás i vlákninou. Ovšem jestli máte v plánu zeleninovou polévkou nahradit veškerou denní stravu, jak tato dieta radí, koledujete si o nepříjemné následky. Ke správnému fungování metabolismu je nezbytné denně přijmout potřebné množství bílkovin a nenasycených tuků, které zelenina neobsahuje. Vzhledem k tomu, že správný příjem bílkovin má především chránit vaše svaly a pomáhat budovat další, při dlouhodobém užívání tukožroutské polévky budete ztrácet hlavně je a také vodu. Navíc tuky mají sytící efekt a bez nich je více než pravděpodobné, že budete trpět hlady. 

Projímavé čaje na po...
Takto jim říkala moje babička. Jednalo se o čaj z listů senny, který bylo třeba pít po celý den. Tato bylina má skutečně silně projímavé účinky. Jedná se o přírodní a především krátkodobé řešení problémů se zácpou, nikoliv redukční metodu. Obecně užívání projímadel na hubnutí je nejen nesmírně nebezpečné, ale také neefektivní. Laxativa, látky s projímavými účinky, mezi které patří i senna, účinkují v tlustém střevě, kde je potrava dávno natrávená a tuky vstřebány. Jediným efektem tak zůstává nekontrolovatelný průjem, dehydratace a nebezpečí návyku. 

Nejím po 17 hodině
Mýtus, že budete-li jíst ve večerních hodinách, poroste vám nezadržitelně zadnice, je naštěstí už několik let vyvrácený. Jídlo nemá hodinky, neví kolik je, proto není klíčový čas, kdy ho přijmete, ale celkové složení stravy. Je třeba mít na každý jeden den vyvážený kalorický příjem s dostatkem všech makroživin (tuky, sacharidy, bílkoviny), ale rozhodně není třeba vyhýbat se konzumaci večeře po nějaké určité hodině. Výjimku v přesném načasování stravy tvoří aktivní sportovci, například kulturisté, u kterých je klíčový příjem stravy před a po tréninku. U běžných smrtelníků je dobré dbát na pravidelnost a nenacpat se hodinu či dvě před plánovaným nočním spánkem, ale jinak se žádnému jídlu není třeba úzkostlivě vyhýbat. 

Detoxikační šťávy a tablety na pročištění
Víte, jak se cítí vaše ledviny, když plánujete jakoukoliv násilnou detoxikaci organismu? Ukřivděně. Je vcelku jedno, zda se jedná o celodenní konzumaci ovocných šťáv či speciálních čajů na čištění. Va vašem těle probíhá denně proces detoxikace. Ráno se vzbudíte, máte povlak na jazyku, jdete na toaletu, vydechujete oxid uhličitý. To všechno je DETOXIKACE. Naše tělo je neuvěřitelně sofistikovaný stroj, důvěřujte mu a naslouchejte. Právě zmíněné ledviny hrají hlavní roli v otázce čištění krve a fungují jako dokonalý detoxikátor. Kdykoliv se vám snaží někdo namluvit, že potřebujete PROČISTIT, abyste mohli zhubnout, je to jen marketingový tah a způsob, jak z vás po rouškou dobré rady vytáhnout peníze. Podpořte správné fungování ledvin pomocí pitného režimu a vyvážené stravy a máte ohledně detoxikace vyhráno. 

Chcete-li redukovat hmotnost, zvláště pokud se jedná o větší množství tuku, rozhodně nikdy není na škodu poradit se s odborníkem. Ovšem pozor, výživové poradenství je tzv. volná činnost a není třeba mít k jejímu provozování žádné zvláštní vzdělání, proto vsaďte na někoho, kdo má dobré reference a zkušenosti. Pamatujte také, že hubnutí, má-li být trvalé, chce čas. Přebytečná kila jste také nenabrali za týden, tak je logicky nemůžete za týden zhubnout.

Čtěte také: Jak zatočit s novoročními kily navíc? Nový životní styl na místo spousty předsevzetí

Zdroje: Zkušenosti redaktorky, respondenti, Web Rehabilitace, Web Lékárna, Michalel Josef Tóth, Kalorické tabulky