Určitě se vám dějí na dovolené věci, které nečekáte, nejste na ně připravení. Je to dobrodružství každé cesty - to očekávání, co zažiju, co mě překvapí a do jakých stresových situací se dostanu. Dovolená, kdy cestujeme na vlastní pěst, takové situace přímo přitahuje. Vždy se na to těším. Co mě čeká.

Popsala jsem vám ve článcích, které vyšly, zajímavá místa, která jsme viděli a která jsme navštívit nestihli. Teď s odstupem dvou měsíců vzpomínám na některé historky, se kterými se s vámi můžu podělit

Děti v kulichu

Srí Lanka

Na Srí Lance je velké vedro. I tak ale můžete potkat mnoho maminek s dětmi, které mají na hlavě pletenou čepici. Takovou, kterou si my v Evropě dáváme přes uši, aby nám nebyla zima. „To se jim nezavaří hlava?“ ptám se své kamarádky Aleny, která tady na Srí Lance žije ve městečku Ambalangoda. „Nezavaří, oni to takhle nosej, protože si ty jejich mámy myslí, že jim ta čepice sluší. Jak okoukávají některé věci z Evropy, tak se jim prostě líběj ty čepice. Že jim je určitě vedro, to neřešej...“ Opravdu, dětí v kulichu, i s pěknou vlněnou bambulí, jsme potkali mnoho.

Drzé opice

Srí Lanka

Možná někomu přijdou opice jako milá a zajímavá zvířátka. Mně tedy ne. Tedy ty ze Srí Lanky. Jsou to takové škodičky. Všude vlezou, všechno vezmou do ruky a působí škody. Když jdete na prohlídku chrámů, většinou je v oknech okrasná mříž, na které se houpou nudící se opičáci. Mám s nimi dvě zkušenosti - jedna mi vytrhla z ruky jídlo a během zlomku vteřiny s ním byla fuč, a druhá opice mi vlezla otevřeným oknem do koupelny, když jsem se sprchovala. Začala se probírat vším, co jsme měli na umyvadle, až když jsem na ni začala křičet, ať zmizí, lenivě našla okno a zmizela na balkoně - neštěstí všechno v koupelně nechala. Majitelé domů se zahradami často používají opičí rušičky - způsob, jak opice zahnat, aby se k domu nevracely.

Srí Lanka

Brouci v autobuse

Srí Lanka

Tahle historka se stala ke konci našeho pobytu. Cestovali jsme nějakým lepším busíkem s klimatizací. Batohy jsme naskládali na zem a na sedačku a čekali jsme, uvelebení v sedačkách, až se autobus rozjede. Během pěti minut jsem zpozorněla. Ze záhybů čalounění sedačky přede mnou se začali rojit takoví divní brouci, vzhledem velmi podobní švábům. A rojili se brouci všech velikostí. Tedy dospělí i mláďata. Asi v tom čalounění měli domeček. Zadívala jsem se na ty batohy a hned jsem si vzpomněla, jak moje kamarádka Jana si takhle v batohu dovezla domů do Prahy z Peru štěnice. Do batohu jí v nějakém hostelu nakladly vajíčka, a ta vajíčka se vyklubala až doma v Praze v bytě... Chtěla jsem z busu vystoupit, jímala mne lehká hysterie, co když je to podobná havěť. Nakonec jsme s ním odjeli, ale byla jsem z toho celou dobu na nervy, koukala jsem se na podlahu a pozorovala jsem, kam lezou. Když se autobus zaplnil a už to nebylo možné, tak jsem jen tiše úpěla. Naštěstí se doma z batohů nic nevyklubalo, dala jsem je pro jistotu na balkon do mrazu.

Srí Lanka

Noční šílený autobus

Srí Lanka

Doprava je na Srí Lance opravdu zběsilá. Pokud cestujete nějakým dopravním prostředkem přes den, pak i malá vzdálenost může trvat hodiny. Doprava je velmi přetížená, na dvouproudé silnici cestují normálně všichni ve čtyřech proudech. Všichni se předjíždí, troubí, dávají si navzájem přednost a neuvěřitelně kličkují. Než si na to zvyknete, je to o nervy. Často platí, že ten, kdo je největší, tak má právo přednosti - ostatní si netroufají vjet mu do cesty. Autobusy bývají dost narvané. Někdy se do prostoru pro 60 lidí nacvakne i 120. Když jsme byli ve městečku Ambalangoda, odjeli jsme odpoledne asi 15 km na pláže Kosgoda. Pak pozdě večer jsme řešili, jak se dostat zpátky. Taxíkem to bylo dost drahé, takže jsme volili autobus. Bylo celkem obtížné najít autobusovou zastávku. Když už jsme ji našli, dva autobusy nám projely a ani nezastavily. Skromně jsme mávali, aby nám zastavily, ale jely tak rychle, že nás buď řidiči neviděli, nebo se jim nechtělo brzdit. Bylo to celkem stresující - na silnici nic nesvítilo, tma jako v pytli, jen občas cestu ozářily světlomety projíždějících aut. Tak jsme se museli „pochlapit“, a jakmile se v dáli objevil autobus, stoupli jsme si doprostřed silnice a zoufale mávali. Konečně tedy autobus se skřípěním brzd zastavil. Cesta zpátky teda byla vyřešena. Ale způsob jízdy byl dost šílený. Pokud jste viděli díl Harryho Pottera, jak s kufrem stopuje autobus a pak jede šílenou jízdu nočním Londýnem a autobus nebrzdí, tak to bylo skoro to samé. Sice jsme seděli, ale museli jsme se zapírat nohama do obou stran a pevně se držet madel, jinak bychom po kabině lítali jako „nudle v bandě“. Pohledy dopředu k řidiči byly jen pro silné nervy, něco jako jízda na horské dráze, když strachem zavíráte oči a těšíte se, až projedete zatáčku. Vyhrkaní jsme nakonec ve zdraví dojeli a vystoupili, ale byl to opravdu zážitek pro silné nervy a pevné žaludky. Asi si řidiči chtějí užívat pořádnou jízdu aspoň v noci, kdy mohou jet na rozdíl od denní zácpy rychle.

Srí Lanka

Jak se na Srí Lanku dostat a rady na cestu:

Srí Lanka

Cestovat můžete buď s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst – ubytování vždy seženete na místě, kde chcete zůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat, pokojů, za nízkou cenu. Cestovní kancelář pomůže zorganizovat výlety po památkách, pokud se nechcete spoléhat na cestování místní dopravou. (www.letuska.cz, www.itsbilla.cz)
Vstup do památek je dražší, většinou v dolarech (i v místní měně)
Místní doprava je spolehlivá a levná. Přesuny ale trvají dlouhou dobu, všude je zácpa, na silnici se všichni předjíždí, počítejte, že i krátký úsek pojedete několik hodin.
Doporučená očkování: žloutenka, tetanus, břišní tyfus (www.ockovacicentra.cz)
Důležité, co s sebou: dobrý průvodce (www.jota.cz), repelenty, desinfekční gel na ruce a intimní ubrousky. Všechno se vám bude hodit.

its billa

Klára Křížová pro vás připravuje o Srí Lance seriál:

Reklama