Ačkoliv hranolky slaví v současnosti velký úspěch zejména na americkém kontinentě, jejich domovinou je Evropa. Než se stala z obyčejného plátku brambory křupavá pochoutka, museli výrobci věnovat miliony dolarů na to, aby zjistili, které brambory jsou pro hranolky nejvhodnější a jak je nejlépe zpracovat. Obrovskou péči věnuje svým produktům také společnost McCain, lídr na trhu hluboce zmrazených bramborových produktů.

McCainBrambory, z nichž se hranolky vyrábějí, přivezli do Evropy v 16. století Španělé. Koho napadlo jako prvního nakrájené plátky usmažit, bohužel nevíme. K prvenství se rádi hlásí Francouzi, Britové i Belgičané, pro něž jsou hranolky (“french fries“) národním jídlem. Právě Belgičané se opírají o záznamy historika Jo Gerarda, který tvrdil, že už v roce 1680 jedli chudí obyvatelé v údolí řeky Meuse ke svým pokrmům jako přílohu smažené malé rybičky. Když byla silná zima a řeka zamrzla, nahradili prý ryby krájenými osmaženými bramborami. Britové zase prohlašují, že kolem roku 1700 bylo v oblasti Yorkshire zvykem krájet brambory naplocho, aby mohly být po usmažení vloženy mezi dva chleby. Jisté je, že ve 30. letech 19. století byly hranolky ve všech zmiňovaných evropských zemích vybranou pochoutkou. Poptávku po tomto rychlém jídle vyvolali v Americe až vojáci vracející se z evropských bojišť první světové války.

Společnost McCain má na výrobu hranolek svůj léty vypracovaný postup. Prvním nezbytným krokem je zajistit stabilní dodávku brambor s garantovanou kvalitou. „Proto odebíráme jen takové brambory, které farmáři pěstují pod dohledem odborníků společnosti McCain,“ říká Radek Moravec, Country Manager McCain pro Českou republiku a doplňuje: „Každá brambora pak projde kontrolou a je pečlivě očištěna.“ Umyté brambory se spaří a následně jsou oloupány pomocí vody a kartáčů. Pokud se objeví, že brambora nebyla pod slupkou zcela v pořádku, je nemilosrdně vyřazena. Oloupané brambory se poté ponoří do vařící vody, aby nepohlcovaly zbytečně mnoho oleje a měly křupavou kůrku. McCainPak se nakrájejí na hranolky a nastane fáze blanšírování neboli krátké spaření vodou. „Při něm odstraňujeme přebytečné množství škrobu. Hranolky tak získávají pěknou zlatavou barvu. Navíc se mění jejich struktura, která způsobuje, že během smažení nepohlcují nadměrné množství tuku,“ vysvětluje Moravec. Osušené hranolky je už možné krátce přesmažit při teplotě 170-190 °C. Poté se hranolky zchladí, zmrazí na teplotu -18 °C, zabalí a mohou putovat k zákazníkům.

Víte, že...

McCain... v roce 1957 společnost McCain produkovala 750 g za hodinu (jeden větší pytlík hranolek). Dnes vyrobí za hodinu 500 tun hranolek a dalších specialit z mražených brambor.
... polotovar hranolek pro domácí přípravu se dostal na pulty obchodů až v roce 1960.
... hranolky mají své muzeum. Jediné muzeum hranolek, Frietmuseum, se nachází v belgickém městě Bruggy.

Více informací a mnoho chutné inspirace najdete na stránkách www.mojehranolky.cz

Reklama