V každé domácnosti, kde se slaví Vánoce, je vrcholem výzdoby slavnostně nazdobený jehličnatý stromek. U někoho jedlička, jinde zase smrček nebo borovička. Někteří z nás mají stromek živý - uřezaný, ti ekologičtěji myslící stromek živý v květináči, a další zase umělý.

Jeden stromeček je sladěný do červena, do zlata, modra nebo stříbrna. Na jiném visí jablíčka, ořechy, perníčky, slaměné a dřevěné figurky.

Ale znáte historii vánočního stromečku?

Zvyk zdobit vánoční stromeček vznikl už velice dávno, ale církev jeho zdobení odsuzovala. Ještě před tím lidí zdobili svá obydlí zelenými větvemi, a to proto, aby zahnali zlé síly a přivolali pro svou rodinu a dům štěstí.

První vánoční stromky stávaly na veřejných místech, jako byly nemocnice a měšťanské domy. Později se ale ozdobený stromeček rozšířil i do běžných domácností.
Původně ale nestál na zemi, jako dnes, ale visel nad stolem. Ozdoben býval prostými ozdobami, jako byly jablíčka, ořechy, řetězy z papíru, květiny a perníčky.

V naší zemi je zvyk zdobení vánočního stromečku poměrně "mladý", asi 200 let.

Vánoční stromeček dříve a dnes
V dnešní době téměř na každém stromečku najdete skleněné ozdoby. Ty se začaly vyrábět koncem 19. století a většinou pocházely z Čech. A právě od nás se rozšířili po celém světě.

Mezi další ozdoby současnosti patří ozdoby ze slámy, lýka, dřeva, perníčky, skleněné ozdoby, stejně jako dříve jablíčka, oříšky, někdo má v oblibě ozdoby háčkované.
Kdo si chce udělat stromeček přírodní, může přidat ještě sušené plátky jablíček a pomerančů nebo jiné přírodní ozdoby.
Vánoční čokoládové ozdoby se objevují až posledních padesát let. V nedávných dobách byly velice oblíbené různé ozdoby z lesklé fólie, dnes tuto skupinu zastupují střapaté, lesklé a různobarevné řetězy.
Stromeček bývá často sladěný v jedné, či dvou barvách. Nejznámější kombinace je červeno-zlatá a modro-stříbrná.

Dříve byl stromeček osvětlený klasickými voskovými svíčkami, dnes je na trhu nepřeberné množství elektrických svíček. Mají různé barvy, některé blikají.

Dříve se stromeček rozsvěcoval, když se na nebi objevila první hvězdička. Mělo to připomenout betlémskou hvězdu. Dnes si stromeček rozsvěcuje každý podle sebe.

Dárky pod stromečkem
Tradice dárečků pod stromečkem existuje přibližně od 16. století. Tehdy dostávaly dárky hlavně děti.
V té době ještě děti věděly, že dárky jsou od rodičů. Později začal dárky přinášet Ježíšek, který má v různých zemích různá jména. A aby si děti dárky zasloužily, měly by být hodné (protože je Ježíšek vidí!).
Děti si svá tajná přání píší nebo kreslí, dopis pro Ježíška potom vloží do obálky a tu dají za okno. A když jsou opravdu dost hodné, Ježíšek si obálku odnese, aby jim jejich přání mohl splnit.

V některých rodinách jsou pojištění proti tomu, když dítě některý z dárků předčasně najde. Vyprávějí proto raději dětem, že většinu dárků kupují rodiče a pro ty nejhodnější děti přinese dárek i Ježíšek.


Jaký máte stromeček - živý nebo umělý? A jak jej zdobíte?
Věří vaše děti ještě na Ježíška?