Klasické panovnické dilema, kterému ze tří synů předat vládu, řeší v úsměvné historické hře Jamese Goldmana Lev v zimě Radoslav Brzobohatý (král Jindřich II.) a Hana Maciuchová (královna Eleonora Aquitánská). Nenechte si toto představení ujít!
Ráda občas zažijete nějakou tu kulturu, ale nemáte příliš náladu na „těžké“ kusy? Potom můžete například navštívit Divadlo Radka Brzobohatého a inscenaci hry Jamese Goldmana Lev v zimě. Jistě neprohloupíte, odejdete se skvělým kulturním zážitkem a nádavkem porcí smíchu.
Lev v zimě v kostce
Samozřejmě vám neprozradím celou pointu, ale něco málo poodhalím. Lev v zimě je úsměvná historická hra z počátku 12. století. Anglický král Jindřich II. Plantagenet a jeho choť Eleonora Aquitanská vybírají, kterému ze tří synů předají vládu. A synové jim zrovna situaci neulehčují, protože každý z nich, Richard, Jan i Geoffrey, po trůnu touží. Nejmladší Jan (budoucí král Jan Bezzemek) je favoritem krále, nejstaršího Richarda (budoucí král Richard Lví srdce) by zase na trůnu ráda viděla královna o Goffreyovi se uvažuje jako o budoucím kancléři krále.
Jedno z možných řešení je království rozdělit, k čemuž je nakloněna i Eleonora a zkouší na krále různé kličky, leč Jindřich o něčem takovém nechce ani slyšet a usiluje o to, aby království zůstalo jednotné. Do všech rodinných problémů se ještě zaplétá francouzský král Filip, který sleduje vlastní cíle. A tak začíná nemilosrdná válka o trůn, v sázce není nic menšího než budoucnost celé říše...
Blíží se zima a situace se vyostřuje. Kdo se nakonec stane Jindřichovým nástupcem? Samozřejmě ten nejsilnější a nejschopnější!
Ačkoli by se mohlo zdát, že půjde o vážné drama, je scénář o pochmurných rodinných vztazích v královském rodě velice vtipný, umně a svižně režijně i herecky ztvárněný.
Koho v představení uvidíte?
Hru režíroval Roman Štolpa, hudbu složil Ondřej Brzobohatý.
Nejbližší představení je v divadle Radka Brzobohatého naplánováno na 25. ledna 2011 od 19.00 hodin.
- Další informace získáte na: www.divadlorb.cz (klikni)
Závěrem zajímavost...
Tato slavná hra se dočkala hned dvou filmových adaptací. Ta první z roku 1968 režiséra Anthony Harveye s Peterem O'Toolem a Katharine Hepburnovou v hlavních rolích, získala hned tři Oscary!
Fotografie: Archov Divadla RB
Nový komentář
Komentáře
kobližka — #5 Nepsala jsem, že to je film Katharine Hepburnové, ale že je to film s Katharine Hepburnovou. V závorce jsem načrtla, jak se skloňuji cizí ženská příjmení, bez nároku na jazykovou správnost, a to jen proto, že kdykoliv se někde takový tvar objeví, tak se najde někdo, komu vadí přechylování
Altamora — #3 když budeme rozebírat tu češtinu,tak Katherine Hepburnové by se asi psalo,kdyby ten film byl její(např.kdyby dělala režii),ale zřejmě bude správně Katherine Hepburn.Jsem zvědavá,co na to "jazykovědci"
ToraToraTora — #2 to rodove jmeno mel po predcich - po otci
Film s Katharine Hepburnovou (pro puristy - v prvním pádě Katharine Hepburn, ve druhém Katharine Hepburnové
, tak to cítím, ať to je správně nebo ne) byl skvělý. Ale nejsem moc objektivní, ona je pro mě skvělá ve všem.
zrovna včera jsem četla, že přízvisko Plantagenet získal po větvičce janovce metlatého, kterou nosil neustále za kloboukem. Název rostliny z latiny je Planta genista.
Kdysi jsem videl tu hru s L. Munzarem a bylo to vyborne