Foto: Shutterstock
První zmínky o řasenkách pocházejí už ze starověkých civilizací. Už v Mezopotámii a Asýrii ženy používaly ke zdobení očí a rtů prach z broušených drahých kamenů. Skutečnou revoluci však řasenky zažily až ve starověkém Egyptě. Před lety tam byly nalezeny produkty používající se na řasy a oční víčka. Objevy hovoří o látce zvané kohl. Jde o jeden z nejrozšířenějších kosmetických přípravků ve starověkém i moderním Středním východě, tehdy vyrobený z dřevěného uhlí nebo sazí, medu, vody a kupodivu z krokodýlí stolice. Používal se ke ztmavení očí, řas a obočí.
Později se produkty rozšířily za hranice a dále se rozvíjely v Řecku a Římě. Tam byly vítány jako nedílná součást módy a náboženských obřadů. Po pádu Říma se Evropa propadla do temných časů, kdy byla kosmetika považována za marnivost bohatých a mocných. Za vlády anglické královny Viktorie se kosmetické produkty a propracované oděvy staly nedílnou součástí života žen středních a vyšších společenských vrstev. Obaly řasenek, které dnes známe, ale přišly až na samém konci viktoriánské módy.
Foto: Profimedia
V roce 1913 francouzský chemik a parfumér Eugène Rimmel vymyslel první průmyslově vyrobenou netoxickou řasenku. Ačkoliv nešlo zrovna o nejdokonalejší produkt, stala se populární po celé Evropě.
Americký kosmetik Thomas Lyle Williams pak ve svých 19 letech vymyslel podobný produkt poté, co viděl svou sestru Maybel používat domácí směs vazelíny, uhelného prachu a páleného korku ke ztmavení řas. Jeho vlastní pokus nebyl úspěšný, ale pak pověřil výrobce léků a výsledkem byl produkt Lash-Brow, který mohl začít prodávat. Měl velmi podobný obal a složení jako Rimmel, ale byl o něco úspěšnější. Nakonec založil společnost Maybelline, která je dodnes známá nejen svými řasenkami. Název je spojením jména jeho sestry Maybel a slova vaseline.
Foto: Profimedia
Moderní řasenka se pak na úplný vrchol dostala po vytrvalé propagaci polsko-americké podnikatelky židovského původu Heleny Rubinstein, jedné z nejbohatších žen 20. století, která založila vlastní kosmetickou firmu. Je známá hlavně tím, že vyrobila první pleťový krém podle receptu, který znala od své matky nebo krém s ochranou SPF. Později se ale zasadila právě o propagaci řasenek.
V roce 1957 uvedla na trh první kovovou hůlku pro aplikaci řasenky s názvem Mascara-Matic, kterou se nabírala barva řasenky z elegantní zlaté tuby. Dříve se používaly pro nanášení různé kartáčky, které se díky jejímu vynálezu rychle staly zastaralými. Barva v její řasence byla dokonce voděodolná. Design některých Heleniných výrobků navrhl Salvador Dalí. Ona sama byla velkou milovnicí umění a také jeho velkou mecenáškou, díky nadaci Helena Rubinstein Foundation, kterou založila.
Vliv Heleny Rubinstein a neustálá propagace různými filmovými herečkami z 30., 40. a 50. let, které se řasenkami líčily, z tohoto produktu udělaly produkt vhodný pro každou situaci a důležitou součást téměř každého módního stylu.
Foto: Profimedia
Zdroje: Marie Claire, Cosmetic Obs, Wikipedia/Thomas Lyle Williams, The Jweish Museum, Entre Preneur, Wikipedia/Helena Rubinsteinová
Nový komentář