Historie je nádherné dobrodružství. Kam se na ni hrabou akční filmy; všechny hollywoodské zápletky jsou jen slabým odvarem hrdinských příběhů, vznešených činů a podlých intrik, které se skutečně udály - před pěti tisíci, pěti sty, nebo také před padesáti či dvaceti lety.
Bohužel, jen málokdo se na dějiny dokáže podívat právě takhle. Ze školy si většina z nás odnesla několik izolovaných letopočtů (jen si, kruci, vzpomenout, z čemu vlastně patřily!), hrst jmen a pojmů a občas asi i úlevu, že už se „dějákem" nemusí nikdy v životě zabývat. Není to škoda? Aspoň mně to vždycky líto bylo, a tak jsem svým dětem podstrkovala dobré historické romány, aby aspoň ochutnaly. Aby před nimi ten dech beroucí, vzrušující příběh lidstva aspoň na chvíli ožil v barvách a pocitech.

Existují ovšem nadšenci, kteří se s nepříliš vábnou současnou podobou školního dějepisu nehodlají smířit. Jedním z nich je kutnohorský kantor Ivan Bauer, autor CD Z českých dějin a zábavných pracovních sešitů, pořadatel historických táborů a her pro děti i didaktických kurzů a seminářů pro kolegy. A také autor a pořadatel Historiády.

Vždycky říkám, že Historiáda jsou dva dny koncentrovaného dějepisu. Paní Historie má mnoho tajností, libůstek a vrtochů - a během těch dvou dnů můžeme některé společně poodhalit," říká Ivan Bauer. Historiáda je soutěž čtyřčlenných školních týmů pod vedením jejich dějepisáře. Pořádá se zvlášť pro základní školy a zvlášť pro gymnázia, každý rok jsou tedy vlastně Historiády dvě. Aby tým pokrýval celou šíři učiva, je každý účastník z jiné třídy - od šesťáka po deváťáka, od primána po kvartána. I ten nejmladší může přispět k úspěchu svým cenným dílkem - kolik si asi deváťák pamatuje z látky se šestky?!

Nepředstavujte si ale, že děti sedí dva dny někde ve třídě a vyplňují testy. Soutěžní týmy se celé dny nezastaví. Pobíhají po městě, malují sochy, hledají informace, střílí z kuše, vyrábí pečeti, čtou švabach na čas, blasonují erby, slepují archeologické nálezy... někdy mezitím si poslechnou dobovou hudbu, shlédnou šermířský souboj nebo divadlo. Do dění je uvádí kostýmované postavy, hovořící dobovým jazykem. A když se to celé odehrává v překrásném historickém městě, je emocionální účinek o to silnější. Učitelé ovšem se svým týmem netráví celou dobu, mají zajištěn zvláštní tématický program, aby si taky něco užili".

Letošní, už jedenáctý, ročník se odehraje 19. a 20. dubna (pro gymnázia) a 3. a 4. května (pro žáky ZŠ) v Kutné Hoře. Každý rok je těžší a těžší vymyslet něco nového. Copak o to, děti se mění, tak bych mohl i ledacos zopakovat, ale řada učitelů jezdí pořád znovu, a kvůli nim mi to prostě nedá. Normální profesionální ješitnost," směje se Ivan Bauer.
K účasti je třeba jediné - zájem učitele dějepisu na dané škole a souhlas ředitele (jedná se o všední dny). Učitel pak sestaví tým a přihlásí se na webových stránkách Ivana Bauera. Je ale docela dobře možné, že ten váš" dějepisář o existenci Historiády nikdy neslyšel. Možná by do toho i šel... kdyby mu dal někdo tip. Třeba vaše dítě, které asi nemá dějepis jako svoje hlavní hobby, ale jezdí na dřevěné bitvy nebo baští historické filmy. Akční víkend v Kutné Hoře by ho možná přesvědčil, že historie nejsou jen ty zatracené letopočty nebo období Braniborů v Čechách".

A co vy, milé ženy-in?
Měly jste ve škole rády dějepis? A co nejvíc?
Uměl váš učitel zajímavě vykládat, nebo to byla nuda nuda, šeď šeď?
A co vaše děti? Poslaly byste je na Historiádu?

 

Reklama