Džíny Levi’s® 501® s poklopcem na knoflíky – originální a vůbec první džíny na světě – se zrodily 20. května 1873. Dnes, o více než 140 let později, jsou ještě populárnější než kdykoliv předtím. V celosvětové premiéře představujeme krátký dokumentární film The 501® Jean: Stories of an Originál, který popisuje jejich přetrvávající vliv na kulturní historii. Dokument je také oslavou 100. výročí partnerství s tkalcovnou Cone Mills v Severní Karolíně.

Tři díly vyprávějí příběh moderní Ameriky, tvrdé práce, stylu a rebelie. Přinášejí rozhovory s průkopníky jako Henry Rollins, John Baldessari, Scott Schuman, Andy Spade, Mark McNairy, Erin Wassonová, Gary Burden, Eddie Huang, Jim Walrod, Kim Hastreiterová a mnoha dalšími.

Film namluvil Ramblin' Jack Elliott, jedna za stálic americké folkové hudby, který výrazně ovlivnil tvorbu Boba Dylana, Peteho Seegera, Rolling Stones nebo Grateful Dead. Hudbu nahrál Earnest Greene aka Washed Out. Teaser:

DÍL 1: DŽÍNY 501® JDOU DO PRÁCE

Spolupráce Levi’s® a tkalcovny Cone Mills začala v roce 1875 a přinesla denim s vlastnostmi, které jsou pro pětsetjedničky charakteristické dodnes: červený lem (Selvedge) a srážlivost kopírující tělo. Džíny 501® byly původně pracovní oblečení pro zlatokopy, kovboje nebo dělníky a dnes jsou součástí šatníků tvůrčích pracovníků, kteří v nich vytvářejí hodnoty nového tisíciletí.

DÍL 2: STYL

Ve 30. letech se objevily kovbojské filmy a každý zatoužil po kousku v kovbojském stylu. Poprvé se pětsetjedničky začaly nosit pro vzhled, spíš než funkčnost. Hollywoodské stars si je oblíbily a z pětsetjedniček se stala stylová ikona. I dnes inspirují i designéry a trendsettery.

DÍL 3: REBELIE

Džíny 501® jsou symbolem kultury rebelů. Začali je hrdě nosit v padesátých letech – převzaté od dělníků po velké hospodářské krizi – a udělali z nich symbol provokace a solidarity. Nosil je každý, James Dean, Marlon Brando, Jack Kerouac nebo Jackson Pollock, a staly se symbolem mládí a vzpoury. Rebely různých dekád spojuje svobodomyslnost, individualismus a láska k pětsetjedničkám.

VLIV DŽÍNŮ LEVI’S® 501® NA KULTURU POSLEDNÍCH 140 LET

Levis

1873 Zrod džínů. Levi Strauss a nevadský krejčí Jacob Davis uzavřeli partnerství na patent na výrobu kapes zpevněných měděnými nýty u kalhot pro průkopníky Západu. Tyto nýty se staly prvním poznávacím znakem pětsetjedniček, tehdy známých jako XX. 20. května 1873 byl patent zaregistrován a zrodila se americká ikona. 

1890 K odlišení různých produktů značky Levi’s® byly poprvé použita čísla šarží (Lot numbers). Džíny 501®, jak jsou známé dnes, byly oficiálně pojmenovány podle čísla, přiřazeného k dnes již světově proslulým „montérkám do pasu s měděnými nýty (copper riveted waist overalls)“.

1922 V reakci na požadavky zákazníků a změny v pánské módě byly na džínách Levi’s® poprvé představena poutka na pásek.

1943    Jako ochranná známka byl zaregistrován slavný dvojitý oblouk (arcuate), který zdobí zadní kapsy pětsetjedniček od jejich zrodu. Ve své kategorii je kultovní a je jednou z nejstarších a dodnes používaných ochranných známek oblečení. 

50. léta Rebelové padesátých let hrdě nosili džíny 501® - převzaté od dělníků po velké hospodářské krizi - a udělali z nich symbol revolty a solidarity. Nosil je každý, od Jamese Deana a Marlona Branda přes Jacka Kerouaca až po Jacksona Pollocka, a staly se symbolem mládí a vzpoury.

Hollywoodské ikony stylu si zamilovaly džíny 501® poté, co se v nich objevila Marilyn Monroe ve filmu Řeka do nenávratna.

1964 Kulturní dopad pětsetjedniček je natolik významný, že je do své stálé sbírky zařadilo muzeum Smithsonian Institution ve Washingtonu. 

60. a 70. léta  Mladí průkopníci, kteří píší dějiny a jsou všudypřítomní na akcích mírového hnutí nosí milióny pětsetjedniček.

80. léta Steve Jobs si vytvořil svůj typický vzhled: černý rolák, džíny Levi's® 501® a šedé tenisky New Balance.

1989    Průkopníci nosí džíny 501® během pádu Berlínské zdi

90. léta Džíny 501®, typické pro hnutí grunge, i nadále zůstávají v čele změn napříč generacemi, jsou základem šatníku Kurta Cobaina a dalších legendárních rockových hvězd.

2000 Time Magazine vyhlašuje džíny 501® za „módní kousek 20. století“; porazily tak minisukni a „malé černé“. 

2009 Prezident Barack Obama má na sobě džíny Levi’s® 501® při prvním výhozu All Star Baseball Game.

2015 Levi’s® představuje nové džíny 501® CT (Customized & Tapered). Vzali jsme originál, zúžili jsme nohavice a vytvořili tak dokonalý střih a moderní pohled na klasické pětsetjedničky. 

Dnes Levisky jsou pořád první volbou novodobých průkopníků: umělců, hudebníků, módních ikon, sportovců, podnikatelů, aktivistů a dokonce i prezidentů. Všichni považují džíny 501® za svůj originál.

levi.com                                                                                                     

 facebook.com/levis

Reklama