valent.jpg
Studio Romantic / Shutterstock.com

Dnešní podoba svátku zamilovaných
V Česku sice ještě stále není Valentýn svátkem, který by slavila většina obyvatel. Z průzkumů vychází najevo, že většina Čechů Valentýn neslaví a ti, kteří jej slaví, utratí za dárky v průměru 1 300 korun. Mezi klasické součásti oslav svatého Valentýna patří i to, že své drahé polovičce darujete, kromě květin a čokolády, také přání s nějakou básní či jiným vyznáním. Nejste-li rozený básník, nechte se inspirovat na stránkách youprani.cz, kde si ze široké nabídky přání určitě vyberete. 

Kněz, který tajně oddával zamilované
Ve světě kolují dvě legendy o tom, kdo byl svatý Valentin, jehož zásluhou vznikl svátek zamilovaných. První z nich hovoří o tom, že Valentin žil ve starověkém Římě za doby císaře Marka Aurelia byl knězem. Protože si Markus Aurelius potrpěl na perfektně vycvičené vojsko a domníval se, že uzavírání sňatků zhorší výkony jeho vojáků, zakázal vojákům sňatky uzavírat. S tím se ovšem zcela neztotožnil kněz Valentin, který i přes císařův zákaz zamilované dvojice i nadále pojil svazkem manželským.

Přidejme k tomu i fakt, že prý údajně mladé páry nabádal k tomu, aby byli spolu a muž do války neodcházel. Život kněze Valentina, který podporoval mladou lásku i přes výslovný panovníkův zákaz, nemohl skončit jinak než na popravišti. K popravě došlo právě 14. února. Tento den se od té doby stal dnem všech zamilovaných.

Zázračný léčitel chudých a nemocných
Druhá legenda praví, že Valentin byl léčitel. Neměl tedy nic do činění se zmíněným knězem. Místo toho, aby podporoval mladou lásku, pomáhal lidem tím, že je léčil. Přičemž léčbu prováděl tak, že se za nemocné modlil k Bohu, který jej vyslyšel – a kupříkladu i slepým navracel zrak. Jenomže ne každému se Valentinovy zázračné schopnosti líbili, tudíž byl nejprve umístěn do vězení a následně zabit.

V legendě se ovšem liší i to, kým byl zabit. Jedna verze legendy praví, že byl jedné noci stať k tomu určeným katem. Ve druhé verzi legendy byl soudcem osvobozen z vězení, protože vyléčil jeho dceru. To se ale nelíbilo pohanům, kteří Valentina unesli, ztloukli a na závěr sťali mečem.

Darování květin na svatého Valentýna
Ať byl tedy Valentin kdokoliv, jeho odkaz žije dál. Tradice, která je spojena spíše s knězem Valentinem, spočívá v darování květin. Traduje se, že během obřadů kněz obdarovával novomanžele čerstvými květinami. Chcete-li tedy potěšit někoho blízkého, nemusí se nutně jednat o vašeho partnera či partnerku, obdarujte je na svatého Valentýna řezanými květinami.

Pošlete anonymní valentýnku
Další valentýnská tradice, která ovšem není v Česku rozšířená, spočívá v psaní zamilovaných dopisů. Ty ovšem svému vyvolenému či vyvolené pošlete anonymně. Tento zvyk je rozšířen spíše v anglicky mluvících zemích. Takovým dopisům se říká valentýnky.

valent1.jpg
Syda Productions / Shutterstock.com

Statistiky týkající se svatého Valentýna

Zajímá vás, kolik žádostí o roku proběhne každoročně právě na Valentýna? Kolik procent všech prodaných květin koupí muži? Podívejme se na Valentýn z pohledu statistik.

  • 200 tisíc žádostí o roku proběhne každý rok právě na Valentýna.
  • 1 miliarda. Zdá se vám to jako velké číslo? Přesně tolik valentýnek se pošle celosvětově pouze na 14. února. Do tohoto čísla jsou započítány veškeré SMSky, e-maily a další zprávy.
  • 73 % všech prodaných květin mají na Valentýna na svědomí pouze muži.
  • 85 % přáníček mají na druhou stranu na svědomí jen ženy.
  • Přes 135 milionů Američanů se v roce 2019 vydalo na valentýnské nákupy.
  • Muži na Valentýna utratí až pětkrát více než ženy.
  • Američané každoročně utratí přes 886 milionů dolarů za valentýnské dárky pro své domácí mazlíčky.
  • Nejprodávanějšími květinami na den svatého Valentýna jsou rudé růže.

Ať už svátek svatého Valentýna slavíte či nikoliv, na jeho oslavách není nic špatného. Nejedná se totiž o svátek, který byl uměle stvořen prodejci čokolád a květin, nýbrž o mnohaletou tradici, která oslavuje lásku a partnerství. Co se statistik týkajících se svátku zamilovaných týče, ukazuje se, že mezi lidmi je Valentýn opravdovou stálicí, zejména v USA.