Vzhledu palubního personálu si v letadle všímáme instinktivně mnohem víc, než spolupasažérů. Proto letecké společnosti jejich oblečení věnují velkou péči. K nejoriginálnějším patřily vždy uniformy British Airways.

 

1

Navrhovaly je vždy špičkové osobnosti v oboru - modely musí totiž současně reprezentovat společnost i odrážet nejnovější módní trendy. Nutno je zhotovit z nejkvalitnějších materiálů tak, aby vzbuzovaly pocit důvěryhodnosti a sympatie u co nejširšího spektra cestujících. Podívejme se, jak „šly v čase“:

2

5

Po dominanci strohého vojenského stylu 40. let, který se oblékal až do konce 50. let,

3

přichází v roce 1959 ke slovu námořnický styl z dílny Sira Normana Hartnella, který navrhoval šaty pro samotnou královnu. Ačkoliv se více blíží ženskému stylu, stále zde postřehneme prvky mužského oděvu:

4

V roce 1961 vyhrála soutěž „leteckého designera“ studentka Sylvie Ayton, která se inspirovala nejnovějším „diorovským“ stylem. Vytvořila uniformu z česané příze a použila plisování v horním i dolním dílu:

6

V roce 1967 se objevily na trase New York – Karibik šaty v uvolněném „dovolenkovém“ stylu, inspirované evidentně i stylem Hippies. Unikátní model na jedno použití vyrobený z nehořlavého papíru se nastříhal přesně podle stevardky.

7

V tomtéž roce Sir Hardy Aimiens (opět královský designér) použil mj. i nejnovější materiál – polyester. Kostýmky podtrhly ženské křivky a místo obligátní kravaty stejnokroj zjemnil šátek.

8

V roce 1970 evidentně ovlivnila vzhled dam na palubě „kosmická móda“. Cliv Evans navrhl šaty i kabátky a dokonce se staly poprvé součástí modelu i kalhoty (zatím ale nebylo dovoleno nosit je na palubě letadla):

11

9

Roku 1972 se vrací námořnický styl a současně poprvé v historii aerolinií má palubní personál možnost volby - např. v barevnosti halenky.

10

V roce 1976 nastupuje opět Sir Aimies se svou třetí řadou uniforem, tentokrát s šatkami, které se umí přizpůsobit teplotním změnám na palubě, jsou nepoškoditelné a omyvatelné.

12

Roku 1977 se objevují v souladu s tehdejší novou módou široké kalhoty a změna se dotkla i klobouků:

13

V II. polovině 80. let měly stejnokroje pod taktovkou Rolanda Kleina působit méně formálně, více přátelsky a otevřeně. Poprvé v historii BA byly navrženy ve spolupráci s módním domem Andreho Peterse jednotně pro všechny zaměstnance společnosti, vč. technické podpory.

14

15

Kostkovaný vzor byl využíván na linkách do Skotska:

17

90. léta znamenají návrat k přírodním materiálům. Uniformy vytvořila dílna Paula Costella, který je známý hledáním ekologicky nejšetrnějších materiálů:

18

19

V současné době můžete vidět na palubách letadel britské letecké společnosti modely Juliena McDonalda z módního domu Chanel opět v jednotném stylu pro všechny zaměstnance. Naposledy v roce 2007 lehce kostýmy upravil Rohit Bal.

21

A pokud jste letěli s BA v poslední době do Indie, mohli jste se setkat s letuškami v tradičním pandžábí:

22

Za poskytnutí námětu k článku a posléze podkladů i fotodokumentace děkuji Romanovi Pacvoňovi ze společnosti British Airways.

Čtěte na podobné téma:

Reklama