
Po chvíli mu ale dojde, že historická budova ze 13. století, Chodovská tvrz, zde své místo jistě má. Jedinou chybou místní nesourodosti byl nápad vystavění šedých panelových domů v její těsné blízkosti…
Za kulturou tedy obyvatelé Chodova nemusí chodit daleko.
V Chodovské tvrzi, která je kulturním centrem celého okolí, se pořádají koncerty, výstavy a také velmi častá představení pro děti.
Jednou z hlavních oblastí jsou komorní koncerty, které probíhají v průměru 1-2krát týdně v krásném a akusticky dobře řešeném sále, který pojme 90 návštěvníků. Účinkují zde často umělci z řad absolutní špičky a naši i zahraniční interpreti mezinárodního významu.
Další významnou částí Chodovské tvrze je galerie, kde ve 4 sálech v 1. poschodí a v „malé galerii" v přízemí probíhají výtvarné výstavy. Vyznačují se vynikající úrovní, danou už výběrem vystavovatelů, a jsou vysoce oceňovány kritikou, odborníky i širokou návštěvnickou veřejností. Galerie se právem řadí mezi přední pražské výstavní síně.
Když tu ještě paneláky nebyly…
Chodov vznikl pravděpodobně v polovině 13. století jako vodní tvrz - pevnostní stavba na oválném půdorysu, tvořeném obvodovou hradbou zpevněnou dvěma věžemi. K vnitřní straně hradby, zachované dnes po obvodu přízemí, přiléhaly obytné budovy. Celý objekt o průměru asi
Prvním doloženým majitelem se stává zderazský konvent křižovníků, strážců Božího hrobu. Po husitských válkách byla tvrz v majetku rodu Žďárských z Chrastu, po r. 1526 Osovských z Adlaru (Jiří Osovský byl místosudí království českého), později se vystřídala celá řada majitelů z řad nižší šlechty a po třicetileté válce i panstva - Michnové z Vacínova, Caretto de Millesimo (Karel Leopold, cís. král. komoří).
Roku 1676 získal tvrz klášter Benediktinů od sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, kteří pobořenou tvrz přestavěli do podoby barokního zámečku. Posledními majiteli se stala hrabata z Goltze, r. 1795 Clam-Martinicové a od r. 1801 Korbové z Weidenheimu, za kterých byl zámeček upraven klasicistně (zboření severní věže a vytvoření kruhového arkádového nádvoří). Tato podoba byla respektována i při rekonstrukci v letech 1984-88.
Uživatelem se stal Kulturní dům Jižní Město - Praha 4.
Za dobu činnosti vzbudila Chodovská tvrz nevšední zájem nejen jako historická památka, ale i kvůli výstavám a kulturním akcím v ní pořádaných.
Jak se sem dostanete?
Metro trasa "C" stanice "Opatov" - přestup na bus č. 213 směr "Želivského", vystoupit na zastávce "Chodovská tvrz" - ujít cca
Program Chodovské tvrze naleznete ZDE
Zdroj: www.chodovskatvrz.cz
Nový komentář
Komentáře
my tam byli letos na koncertu Jablkone...a bohuzel asi horelo a kousek odtamtud jsou hasici, takze kus koncertu nam prohoukali auta
ale prostredi je to pekny, to zase joooo
werka: mmch, ty obrázky, jak strašná ruina to byla, jsou k vidění vevnitř a vidět to tehdy, neuvěřím, že z toho bude něco tak pěknýho.
Jindřiško, k tomu nápadu postavit paneláky vedle tvrze ... - když se tam ty paneláky stavěly, tak tvrz byla ruina zralá téměř na buldozer. Je klika, že vůbec někdo dokázal tenkrát prosadit rekonstrukci a obnovu.
)
Jinak dodávám, že v areálu Chodovské tvrze je i restaurace (ale přiznávám, že už jsem tam dost dlouho nebyla - naše oblíbená je cca o 500 dál na druhé straně silnice, takže reference radši dávat nebudu
byla jsem tam na koncertě i na výstavě...je to opravdu moc krásné prostředí....doporučuju
kwítek: nedalo mi to, jede tam noční bus 505 ze zastávky Benkova, to je koousíček
Já jsem se tam v červenci vdávala-moc hezké místo, máme nádherné fotky a všichni tam byli moc milí...DOPORUČUJI!
Chodovská tvrz je fakt moc pěkně opravená, včetně parčíku okolo
Měli jsme tam školní mikulášské odpoledne
v Chodovské tvrzi jsem na pár koncertech byla, je to tam fakt moc hezké... kolegyně se tam v létě vdávala..