Hypatia-at-the-Haymarket-theatre-The-Graphic-21-January-1893.jpg

Foto: Hypatia na půdě divadla
H. M. Paget, Public domain, via Wikimedia Commons

 • Matematička a filozofka Hypatia z Alexandrie je v pátém století před naším letopočtem pronásledována mužem, který se jí nelíbí. Hodí po něm „menstruační hadr“ a z historky se stane vůbec první zmínka o menstruační pomůcce vůbec.
 • Kusy látky byly hlavní menstruační pomůckou po téměř 2000 let, až do vynálezu vložek.

413px-CEINTURES-PERIODIQUES-FOURNIRT1905.png
Foto: Dámská vložka v roce 1905
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat: Tři nejdůležitější prvky intimní hygieny: Hlavně žádné výplachy, upozorňuje gynekolog

 • První látkové vložky se začaly vyrábět zhruba v 17. století, ale ty jednorázové (podobné těm dnešním) vznikly až v 70. letech 20. století ve Francii. Vznikaly první menstruační kalhotky, menstruační košile s cípy na svazování mezi nohama a menstruační sukně. Ženy si je později také samy šily, pletly nebo háčkovaly.
 • K ochraně před různými infekcemi dopomohly kalhotky, které přišly do „módy“ na začátku devatenáctého století. Třeba ve středověku neurozené ženy často nosily jen dlouhé košile.
 • Jak před vynálezem samolepicích křidélek dokázaly ženy udržet vložky na svém místě? Pomocí pásky, ale taky třeba kšand. Tak tomu bylo až do 70. let 20. století.
 • V některých zemích ve středověku ženy chodily menstruovat do takzvané menstruační chýše, kde krvácely pod sebe. Zvyk přetrvává v některých místech v Indii a Nepálu, i přes to, že tradice byla dávno zakázaná, kvůli nedostačujících hygienickým podmínkám.
 • První jednorázové tampony se začaly vyrábět v roce 1920. K objevu dopomohlo to, že zdravotní sestry za první světové války používaly k ošetření krvavých ran vojáků vatu. Ta se následně ujala i jako menstruační pomůcka.


461px-Kotex-newspaperad-1920.jpg

Foto: Reklama na kotex 1920

cellucotton products company, Public domain, via Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat: S Yvettou Blanarovičovou o intimní hygieně: maminka mi byla oporou i po nepříjemné situaci

 • V roce 1937 si zpěvačka, herečka a vynálezkyně Leona Chalmers nechala patentovat první menstruační kalíšek z přírodního kaučuku.
 • Ebersův papyrus z roku 1500 př. n. l. hovoří o horkém močovém měchýři a doporučuje k jeho léčbě myrhu. Do vynálezu antibiotik se také k léčbě zánětů využívalo pouštění žilou a různé bylinky. Některé prameny se zmiňují o použití jogurtu aplikovaného lokálně, což dává smysl: je kyselý a plný probiotik.
 • Věděly jste, že ještě v 19. století byly výplachy používané jako antikoncepční metoda? Používaly se i k očistě, a to dokonce 6x denně! Dnes je gynekologové nedoporučují, přirozený mikrobiom kvůli narušení trpí. Vstřikování vody (i s rozpustným přípravkem) do vagíny je v lepším případě zbytečné, v horším škodlivé.
 • V roce 1966 byl vynalezen první vaginální deodorant ve spreji. K jeho propagaci vznikla řada reklam, které ženy nutily cítit se špatně kvůli tomu, že je vagína cítit jako vagína a snažili se přesvědčit, že je květinová vůně přirozenější.
 • Za posledních třicet let se na trhu objevily menstruační pomůcky, které ženám zásadně usnadnily jejich dny. Stoprocentní spolehlivost umožnila cítit se komfortně, chodit do práce, cvičit. Teď už ale nepřemýšlíme jen nad pohodlím, ale také nad ekologickým dopadem či zdravotními riziky. Zhruba od roku 2015 se opět vracíme k menstruačním kalhotkám a kalíškům, ale už mnohem lépe řešeným než v 19. století.

611284d0dc114obrazek.png

Foto: Shutterstock

 Zdroje informací: Intimní hygiena ženy, The Guardian, Simple Health