Rády sportujete, ale stále váháte nad nákupem takového doplňku jako je sporttester nebo třeba fitness náramek? Myslíte si, že vám chytrý telefon připevněný na ruce bohatě postačí? Pojďme se na to podívat trochu z blízka.

Velmi často se můžete setkat s názorem, že právě sporttester je alfou a omegou dobrého běžce. Omyl. Běžcem se stanete díky svému odhodlání a nadšení pro věc. Zda k tomu navíc přidáte chytré hodinky, které vás budou hlídat po celou dobu vaší aktivity, je jen na vás.

sport

Sportování se sporttestrem

Věc se má tak: díky sporttestru se poznáte a poznáte také to, jak vlastně běháte. Výhodou sporttesteru je možnost dlouhodobého sledování výkonů, zlepšování nebo hlídání výkyvů. Díky GPS je možné sledovat a vzdálenost a rychlostní ukazatele. Nejnovější generace sporttesterů dokážou chytře převádět údaje o srdečním tepu a rychlosti na spálené kalorie nebo jednotlivé sportovní výkony známkovat a indexovat. Psychologickou výhodou, ale i nevýhodou je větší motivace a chuť ke sportovním aktivitám.

Začínáte-li běhat, sporttester se vám stane výborným pomocníkem. Díky němu si budete snadno hlídat třeba to, jak se zbytečně nepřepínat a postupně se naučíte naslouchat svému tělu, což je prioritou u jakéhokoliv sportu. Tu největší práci ale neodvádí samotné hodinky, strůjcem všeho je hlavně hrudní pás hlídající srdeční aktivitu. Takže pokud chcete sportovat (běhat, jezdit na kole...) a chcete, aby to byl pohyb zdravý, ne, abyste se „skácely“ vypětím na třetím kilometru, sporttester vám pomůže, jak poznat své tělo a najít správnou cestu, která bude vyhovovat nejen vašim cílům, ale hlavně celému organismu.

Proč používám sporttester já?

Já se rozhodně neřadím mezi běžce nováčky a pravděpodobně jsem s tímto sportem začala podobně jako většina z vás. Bez vymožeností, jen se sluchátky v uších. K tomu, abych si pořídila tyto chytré hodinky mě dovedl čas, zvyšující se výkon a lepší a lepší výsledky. Navíc, přípravu na maraton jsem tehdy rozhodně nechtěla podcenit. Mým cílem bylo závod uběhnout, nikoliv sebou šlehnout v půlce, protože jsem přepálila start (velká chyba mnohých běžců). S hodinkami Polar M400 jsem si začala pořádně hlídat srdeční aktivitu, zóny, v nichž běhám a tempo, které mi vyhovuje nejvíce. Naučila jsem se poslouchat své tělo, získala jsem díky nim vytrvalost a dosažení 100 % denní aktivity se pro mě stalo denní motivací. A navíc, díky sofistikované aplikaci, kterou mám v počítači i telefonu, si můžu vést svůj běžecký deník nebo se pokochat trasami, jež jsem uběhla v nejrůznějších částech světa.

Aktivity s fitness náramkem

sport

Pokud nejste sportovní šílenci, ale zdravý životní styl a pohyb jako takový vám není cizí, mohl by vás oslovit fitness náramek. Jeho cílem je motivovat k pohybu a vůbec není na škodu, když na ruce dobře vypadá Ve dne jste pod nenásilným dohledem a průběžně víte, že byste měli více chodit nebo rovnou běhat, v noci měří klidný spánek. Oboje je důležité a náramek vlastně není určený k sundávání. Stanovíte si denní cíl (nejlépe 10 000 kroků). Vestavěné senzory měří jejich počet a podle údajů, které v aplikaci zadáte (výška, váha, věk, pohlaví), z nich dopočítají kilometry a spálené kalorie.

Můj FitBit náramek: „Moje rodina usoudila, že mi roste břich (asi mají pravdu) a koupila mi fitness náramek. Můj počáteční ostych před novinkami záhy zmizel a náramek se stal mým kamarádem. Počítá mi kroky, holky mi jich nastavily deset tisíc denně a já musím, i když se mi nechce, mužská ješitnost mi nedovolí švindlovat. A tak chodím a chodím a čekám na to příjemné zavrnění na zápěstí, které signalizuje, že mám splněno. Ale nejen to! Jako naši biatlonisté vím, jaký mám tep, vím, kolik jsem za den zdolal schodišť a kolik jsem spálil kalorií. Když se propojím s mobilem, dozvím se, jak jsem spinkal! Jak jsem mohl žít bez Fit náramku?! Fakt jsem spokojený, srovnal jsem se a břich pomalu mizí,“ říká Honza (65 let).

Přečtěte si také