Nastává teplé počasí a to je pro nás signál k odložení teplejší obuvi do botníku a oprášení vzdušných otevřených letních bot. Radost ze změny mají určitě i naše nohy, které se trápily v uzavřeném prostoru, kde nemohly pořádně dýchat a užívat si otevřeného „větrání“ :-)

Péče o hohy je součástí celé péče o tělo, ale protože máme nohy většinou skryté v botách, často odsouváme jejich potřeby na nižší místo. Při tom nohy nás doslova nesou celý den a velmi často jsou unavené, zpocené a otlačené a touží po relaxaci.

Jedním z nejčastějších problémů, které naše nohy postihují, je nepříjemné pocení. Každému z nás se potí nohy. Chodidla, stejně jako dlaně, mají mnohem víc potních žláz než kterákoliv jiná místa na těle.

S pocením je však bohužel, velmi často spjatý nepříjemný zápach. Ten způsobují bakterie, pro které je přímo živná půda zpocená pokožka chodidel. Někdy je zápach velmi ostrý a páchne přímo nezdravě, proto je nutné navšívit dermatologa, aby zkonstatoval, co se s takovým stavem dá dělat.

K zabránění zápachu je možné používat různé spreje a to jak přímo na chodidla, obsahující antibakteriální a protiplísňové složky, tak sprej do bot, odstraňující zápach.

Další nepříjemnou záležitostí, trápící zejména ženy, je suchá a zvrdlá kůže na patách.
Kůže na nohou je podle odborníků asi 4x silnější než jinde na těle. Je dopředu vybavena k námaze a tlaku váhy, která na ně působí. Díky síle pokožky je zde méně mazových žláz, které jsou navíc umístěny velmi hluboko. Proto nemohou tuto pokožku dostatečně přirozeně promazávat a zvlčovat. Následkem námahy je tvorba zesílených a ztvrdlých kožních útvarů, které někdy bolestivě praskají.
Je proto nutné ošetřit pokožku dříve, než začne bolet.


Co našim nohám prospěje?
· Pokud máte sedavé zaměstnání, je dobré je několikrát za den zdvihnout vzhůru a podepřít, aby se pěkně prokrvily.

· Nohy potřebují teplou relaxační koupel. Alespoň na půl hodiny si ponořte chodidla do vany či lavoru a nechte je odpočívat. Při koupeli hýbejte prsty u nohou, aby se „protáhly“. Pro lepší uvolnění použijte do vody příjemný aroma olej.

· Po koupeli chodidla namasírujte, prsty prohnětejte svaly a pokožku.

· Ošetřete nehty a natřete nohy ochranným mlékem nebo krémem. Pokud máte problémy se suchou pokožkou na chodidlech, odstraňte vodou změklá zatvrdlá místa speciální škrabkou – jemně a pak natřete pokožku hydratačním krémem.


· Na nohy použijte speciální kosmetiku určenou na nohy, na našem trhu je již velký výběr těchto výrobků.