Ruce odpradávna přitahovaly pozornost umělců – malířů a sochařů (vzpomeňme například na proslulé ruce z fresky Stvoření Adama od Michelangela Buonarrotiho na stropě Sixtinské kaple). Podobně ale přitahují ruce pohledy nás, „obyčejných“ lidí. Kromě tvaru si obvykle všímáme také nehtů, protože právě ty tvoří důležitou součást rukou. To, jak jsou nehty upravené, vypovídá mnohé o samotné osobnosti dotyčného. Přinejmenším o tom, jak je zvyklý o sebe pečovat. Není pokaždé nutné, aby rukám dominovaly, důležité ale je, aby nehty byly čisté a působily udržovaně. Péče o ně nebývá nijak náročná, důležité však je věnovat se jí průběžně.

neh.jpg
Foto: Shutterstock

Nehty průměrně vyrostou o 3–4 milimetry za měsíc, což je přibližně 0,1 milimetru za den. V létě rostou nejrychleji, což může souviset s vyšším příjmem tekutin i s množstvím vitaminu D, který v létě získáme snáz než na podzim a v zimě.

Nehty bohužel někdy nejsou v takové kondici, jak bychom si přáli. Na vině může být řada faktorů včetně životního stylu, stravy, psychického stavu a dědičných dispozic. Se spoustou věcí ale můžeme něco udělat. Zde je několik tipů, které vašim nehtů jednoznačně prospějí.

Dopřejte si biotin

Vitamin krásy, biotin (také známý jako vitamin H nebo B7) patří do skupiny vitagenů, což jsou látky sloužící tělu jako zdroj energie a základ pro tvorbu stavebního materiálu. Protože je rozpustný ve vodě, tělo si ho neukládá, je tedy nutné přijímat ho stravou. Biotin posiluje vlasy a nehty, napomáhá i správnému fungování nervového systému. Obsahují ho například sardinky, vařená vejce nebo luštěniny. Lze jej zakoupit i jako doplněk.

Hydratujte se

Správně pít je alfou a omegou dobrého zdraví i pěkného vzhledu, nehty nevyjímaje. Není-li v organismu dostatek vody, odrazí se to i na stavu nehtů. V důsledku dehydratace, bez dostatečné vlhkosti mohou nehty křehnout a snadno se lámat a loupat. Dobrý pitný režim jim pomáhá udržovat vlhkost a zůstat ve formě.

Přemýšlejte o tom, co jíte

Strava s (ne)dostatkem důležitých vitaminů a minerálů ovlivňuje celé tělo včetně nehtů. Máte-li s jejich kvalitou potíže, udělejte si malou inventuru toho, co jíte. Není třeba utrácet za drahé doplňky, bio a superpotraviny, stačí zdroje ze zahrádky, obyčejné české sezónní potraviny a kapka selského rozumu. Eliminujte vysoce průmyslově zpracované výrobky, omezte sladké a „fastfoodové“. Vyhněte se také nárazovým dietám, jsou nezdravé, hrozí jojo-efekt a škodí mimo jiné i nehtům. Naopak přidejte více luštěnin, dopřávejte si třeba vajíčka, ořechy, avokádo, tučné ryby a kuřecí maso, špenát nebo brokolici.

Vybírejte pečlivě produkty, které používáte k péči

Mnoho laků a jiných přípravků na nehty obsahuje agresivní chemikálie, které nehty oslabují. Vyhněte se acetonu, hledejte netoxické a šetrné přípravky k péči. Pokud si nehty pravidelně lakujete, dopřejte jim čas od času odpočinek a nechte je „nahé“. Vyhněte se i častému používání gelových nebo akrylových nehtů; přestože jsou nabízeny jako snadná alternativa pro ty, kteří mají s růstem, vzhledem a kvalitou nehtů problémy, časté používání ještě více uškodí.

Pozor na přílišnou hygienu

Pokud často používáte dezinfekci na ruce, snažte se, aby se zbytečně nedostávala na nehty – s hygienou to zkrátka nepřehánějte. Neustálé nanášení dezinfekčního prostředku může mít pro nehty katastrofální následky. Dezinfekce je (stejně jako ruce samotné) nepřiměřeně vysušuje, což vede k oslabení a vyšší lámavosti nehtů. Podobně škodlivé jsou pro nehty i saponáty a další čistící prostředky. Používejte při práci s nimi rukavice a opět se snažte vyhnout zbytečné chemii. Méně je někdy více, i v souvislosti s ochranou životního prostředí.

Změňte způsob pilování nehtů a nikdy je nekousejte

Jak své nehty pilujete? Jediný správný způsob je upravovat je pouze jedním směrem a jen s lehkou intenzitou. Pilování pohybem tam a zpět nehty oslabuje a v konečném důsledku třepí. Zapomeňte také na kousání nehtů (ani příležitostně) – tady je škodlivý efekt vícestranný. Je to nehygienické, odpudivé a škodí to nejen kvalitě a vzhledu nehtů, ale i zubů.

hand.jpg
Foto: Shutterstock

Tip: Připravte si domácí masku na nehty

Maska z pomeranče a česneku

Česnek nehty posílí a vitamin C podpoří tvorbu kolalegu.

  • 1/2 šálku pomerančové šťávy
  • 1 stroužek utřeného česneku

Ingredience dobře promíchejte a do připravené směsi ponořte nehty na cca 10 minut. Poté opláchněte vlažnou vodou a vysušte.

Maska z medu a vaječného žloutku

Vaječný žloutek dodá nehtům posilující protein a med funguje proti plísním a zánětům.

  • 1 vaječný žloutek
  • 1 čajová lžička medu
  • 1 lžíce vody
  • případně několik kapek kokosového, levandulového nebo mandlového oleje pro vůni a jemnější konzistenci

Ingredience dobře promíchejte, následně naneste na nehty včetně nehtové kůžičky.  Nechte působit 10 až 15 minut, poté opláchněte vlažnou vodou a vysušte.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.comelle.comclutchnails.com

Reklama