Všeobecná zdravotní pojišťovna zavedla v tomto týdnu novinku  - na svých webových stránkách (www.vzp.cz) bude každý týden uveřejňovat nejzajímavější nebo nejčastěji pokládaný klientský dotaz, samozřejmě včetně odpovědi. Dotaz z tohoto týdne se týká aktuálního problému - plošného očkování hexavakcínou, které je zavedeno od ledna 2007. Jak je to s placením tohoto očkování?

 

"Hexavakcínou jsou děti očkovány současně proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, hemofilové invazivní infekci, dětské přenosné obrně a hepatitidě typu B, a to ve čtyřech dávkách," odpovídá VZP.

 

"Nová vyhláška o očkování proti infekčním nemocem, platná od 1. 1. 2007, zařadila očkování hexavakcínou do očkovacího kalendáře, což znamená, že je plně hrazeno. Proto je u dětí, které se narodily po 31. prosinci 2006, toto očkování již zcela zdarma. Očkovací látka je hrazena ze státního rozpočtu a její aplikace z veřejného zdravotního pojištění. Očkovací látku si ani nebudete vyzvedávat v lékárně, lékař ji má mít k dispozici v ordinaci.

 

Změna daná vyhláškou se nevztahuje na děti narozené před 1. 1. 2007. Přesto byly vyčleněny finanční prostředky na to, aby děti, které jsou hexavakcínou rozočkovány, dostaly zdarma poslední čtvrtou dávku. Někteří rodiče totiž již dříve využili možnosti nechat své dítě očkovat šetrnější hexavakcínou, byť jim ji museli zaplatit.

 

Pokud však dítě narozené před 1. 1. 2007 začalo být očkováno podle starého očkovacího schématu, musí být podle něj jeho očkování také dokončeno. Dosud se k bezplatnému očkování u nás používala tetravakcína, tedy očkovací látka, která má v sobě antigeny pouze proti čtyřem infekčním nemocem, a zvlášť bylo nutné děti očkovat proti virové hepatitidě B a proti dětské obrně."


Takže je to jasné, zcela bezplatné bude očkování jen pro čerstvá novorozeňátka. Pro ty, které už s očkováním začaly, bude hrazená jen poslední dávka. No, aspoň něco.
Reklama