Výběr digitálního fotoaparátu – je to noční můra?!

Každá doba s sebou nese nějaký trend a ta, ve které nyní žijeme, by se dala označit digitální. Digitalizujeme hudbu, aby nám vydržela na věky ve stejné podobě, obraz z videokamer, staré fotografie a diapozitivy. No - nové již nevytváříme, protože máme v kapse malý digitální fotoaparát.

Jak to ale pracuje a jak si vybrat?

Oproti svým předchůdcům se digitální přístroje odlišují absencí prostoru pro film, místo kterého je umístěna elektronika. Tou nejdůležitější součástkou je světlocitlivý čip, který snímá fotografovaný obraz a ukládá jej v podobě jedniček a nul (binárně) na paměťové médium.
Zde se setkáváme s prvním a pro mnohé také nejdůležitějším parametrem – rozlišením.
To je udáváno v miliónech bodů, tzv. Megapixelech (Mpx). Pod tímto hrůzostrašným označením se v podstatě neskrývá nic víc než velikost fotky.

Digitály běžně dostupné obyčejným smrtelníkům se svým rozlišením pohybují od cca 1,3 Mpx do 5 Mpx .

Jak si mám, proboha, vybrat?

Trh okupuje mnoho značek, ať už se jedná o výrobce s dlouholetou tradicí na poli klasických fotoaparátů, či jde o japonské giganty chrlící spotřební elektroniku.
V jejich nabídce jsou malé, tzv. kompaktní fotoaparáty, dále větší zrcadlovky či průhledové, a nakonec zrcadlovky s možností výměny objektivů.

Pro nafocení rodinných událostí či dovolené bohatě postačí kompaktní přístroje.
Dají se bez nadsázky strčit do kapsy a velmi často disponují přednastavenými módy pro různé situace – západ slunce, portrét, krajina, makro a mnoho dalších.
Technika zde sama zvolí nejlepší nastavení a člověk se může radovat z krásné fotky.

Pokud již máte zkušenosti s focením, pravděpodobně sáhnete po vyšší třídě. Nejideálnější je zrcadlovka – obraz jde skrz objektiv na zrcadlo, které jej pouští do hledáčku. Při stisknutí spouště se zrcadlo otočí a nasměruje obraz na světlocitlivý čip
Tyto fotoaparáty s sebou nesou také možnost výběru citlivosti podobně jako u kinofilmu, doba závěrky, velikost clony, doostřování, vyvážení bílé atd.

Je to hezké, ale co za to?

Nejlevnější digitály, které mají nejchudší výbavu a horší kvalitu, lze pořídit v řádech tisíců. Jako spodní hranici berme 2 000 Kč.
Kompaktní fotoaparáty se pohybují v cenách cca do 20 000 Kč (samozřejmě jsou i dražší výjimky, ale také naopak levnější) a na digitální zrcadlovku je potřeba mít připraveno miminálně 30–40 000 korun.

Vždy je potřeba pořádně prozkoumat nabídku.
Více megapixelů nemusí nutně znamenat lepší, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.