hermankovy-caj.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Přestože se jedná o léčivou bylinu, a navíc krásně působí například na skalkách, mnoho lidí ji považuje za plevel a zbavuje se jí.

Je ale třeba heřmánek dobře rozpoznat. Pokud budete chtít využít jeho léčivé síly a připravit si z něj čaj, zaměřte se na důležité rozpoznávací znaky. Jinak by se také mohlo stát, že si domů přinesete například rmen rolní, který skutečně je plevelem, nebo rmenec sličný (tzv. heřmánek římský), který sice je léčivkou, ale zdaleka ne tak účinnou jako heřmánek pravý. Podobou s heřmánkem pravým oplývá také plevel heřmánkovec nevonný.

Heřmánek můžete poznat podle, že jeho žluté květní lůžko je duté a že rostlina hezky voní po heřmánku.

Pokud si budete chtít připravit heřmánkový čaj, budete k tomu potřebovat jednu lžičku sušených heřmánkových květů, kterou zalijete 250 ml vroucí vody a necháte deset minut louhovat. Poté už jen scedíte. Vždy ho však připravujte čerstvý.

hermanek.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Pití heřmánkového čaje s sebou přináší mnoho benefitů a pro mnoho lidí je oblíbený také jako bezkofeinová alternativa černého a zeleného čaje.  

Co vám tedy pití heřmánkového čaje přinese?

  • Tlumení premenstruačního syndromu: Podle studie z roku 2019 mohou vlastnosti heřmánku, které působí protizánětlivě, uvolňují křeče a snižují stres pomáhat s úzkostí a nepohodlím vzniklým vlivem PMS.
  • Snížení hladiny cukru v krvi: Podle studií (2,3) snižují hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou a mohou tak být vhodným doplňkem ke stávající léčbě (ne jako náhražka).
  • Pomoc v boji s některými typy rakoviny: A to zejména díky antioxidantů. Heřmánek například obsahuje antioxidant zvaný apigenin, který podle provedených laboratorních testů bojuje proti rakovinným buňkám (zejména u rakoviny prstu, trávicího traktu, kůže, dělohy a prostaty). Podle jiné studie zase sloučeniny obsažené v heřmánku mohou pomoci v prevenci růstu či rozvinutí gliomu, rakoviny jater, rakoviny děložního čípku a leukémie. Role heřmánkového čaje v boji proti rakovině však musí projít ještě řadou výzkumu.
  • Zlepšení spánku a relaxace: Souhrn studie z roku 2019 říká, že po podávání heřmánku lidé s generalizovanou úzkostnou poruchou zaznamenali zlepšení symptomů. Léčba heřmánkem může také zlepšit kvalitu spánku. Opět je však potřeba více studií. Za vypití lahodného šálku čaje před spaním ovšem nic nedáte.
  • Další výzkumy budou zapotřebí také při dokazování jeho vlivu na snížení krevního tlaku, cholesterolu či na pomoc v boji s osteoporózou.

Kdo by neměl heřmánkový čaj pít?

Heřmánek je vcelku bezpečná bylinka. Riziko může představovat pouze pro alergiky (pozor by si měli dávat také jedinci, kteří ví, že jsou alergičtí na měsíček, sedmikrásku či jiné příbuzné rostliny). Heřmánkový čaj se také nedoporučuje kojencům a malým dětem (kvůli riziku botulismu). Poradit s lékařem by se o konzumaci produktů z heřmánku měli lidé užívající warfarin či jiné léky na ředění krve.

Zdroj info: living.iprimazdravimedicalnewstodayhealthline, studie1, studie2, studie3, studie4, studie5, studie6, studie7

Reklama