Naše babičky na něj nedaly dopustit - k léčbě zánětů i zkaženého žaludku, jako čaj, obklady nebo v mastičce - tento „všelék“ pomáhá i dnes. Hojivé a antiseptické účinky heřmánku jsou známy po mnoho generací, jeho jemnost je vhodná zejména pro citlivou pokožku dětí i jejich bolavé bříško.

hermanek

Heřmánek léčí a uklidňuje

Heřmánkový čaj je vhodný při řadě potíží. Uplatňuje se zejména při podrážděném žaludku a nadýmání, je vhodný také při nespavosti a pro zklidnění. V malých dávkách je vhodný i pro děti. Rozhodně ho ale nedoslazujte - cukr podporuje zduření sliznic a mandlí. Heřmánek obecně působí protizánětlivě, dezinfekčně a protialergicky. Příznivě působí zejména éterický olej heřmánku - azulen.

Opruzeniny - postrach maminek

Dětská kůže je té „dospělácké” velmi podobná, je však 5x tenčí a některé její funkce včetně termoregulace ještě nejsou plně vyvinuté. Povrch kůže novorozenců není plně odolný vůči infekcím, pokožka je obecně citlivá vůči vnějšímu prostředí, proto téměř polovina dětí někdy trpí opruzeninami, zejména v místech, kde se pokožka dotýká plen a v kožních záhybech. Pokud objevíte opruzeniny v jejich počátcích, můžete je zahnat pomocí obkladů z heřmánkového odvaru. Při přebalování nechejte miminko po několik minut „vyvětrat” na čerstvém vzduchu, aby pokožka mohla proschnout. Jako prevence je vhodná pravidelná (nikoliv nadměrná) hygiena, časté přebalování, v rámci kterého je vhodné použít zásyp Aviril s éterickým olejem heřmánku - azulenem.

koupel

Jak na dětskou koupel

Při koupeli je ideální teplota v místnosti kolem 25 °C. Do půl roku věku by měla mít voda teplotu cca 36 °C a koupel by měla trvat v intervalu 3–5 minut. Do koupele je možné přidat také jemný odvar z heřmánku. Pro udržení hebké pokožky použijte jemný krém nebo mléko, pokud je pokožka problematická a suchá, je žádoucí ji promastit olejem nebo krémem s obsahem azulenu Avirilem, díky heřmánkovému extraktu je pokožka zregenerovaná a zklidněná.

Heřmánek se rovněž používá proti zánětům mandlí, na afty i při zubních zánětech. Ženy a dívky si jej oblíbily pro jeho schopnost zanechat vlasy pevné a lesklé. Pozor! Heřmánek vypadá jako „všelék“, ale buďte obezřetní - nehodí se ke každodennímu použití - může se totiž stát také alergenem, kdy hrozí zvracení nebo zduření nosních sliznic.

Reklama