Máte rádi majáky? Přinášíme vám další díl série o zajímavých majácích. Tentokrát jsem pro vás vybrala španělský historický skvost La Coruňa neboli maják s názvem Herkulova věž. Je nestarším majákem na světě. S jeho historií se pojí řada legend.

Podle té nejstarší maják postavil sám Herkules na místě, kde zabil obra Geryona, který měl tři těla. Na tomto místě pak Herkules postavil vysoké sloupy, které měly označovat místo vstupu do mořské úžiny. Maják se nachází v oblasti Galicie, v blízkosti města Santiago de Compostela.

Tower of Hercules

Původní věž majáku ale vznikla podle dochovaných podkladů koncem prvního století. Věž byla zasvěcena bohu Martovi, měla sloužit jako maják i jako strážní věž na obranu nedalekého přístavu. Tento přístav se nyní jmenuje La Coruňa (název z latiny znamená U sloupu). Maják má čtvercový půdorys, jeho výška se časem měnila, zpočátku měl jen tři patra. Věž ve své slávě měřila 36 metrů, vlivem času však začala chátrat. Hrozilo ji úplné zničení, ale díky svému významu započala v roce 1682 rozsáhlá rekonstrukce. Vršek majáku zdobily dvě věžičky, do kterých byly umístěny svítilny.

Tower of Hercules

Bylo to pro maják období hojnosti – údržbu platily bohaté rody, které vydělávaly na lodní dopravě, a tudíž jim záleželo na bezpečnosti. Když časem přešla údržba pod městské úřady, začala zase stavba chátrat. Až teprve královský námořní konzulát v roce 1785 zajistil další opravy a rekonstrukce. Tu svěřili námořnímu důstojníkovi a inženýrovi E. Gianinimu, který stavbu obložil 60 cm širokými žulovými deskami, nahoře postavil osmihrannou věž. Svítilna na olej využívala sedm zrcadel, k zatmění světla se používaly ocelové desky, kterými pohyboval hodinový stroj. Maják měří od doby této rekonstrukce 48 metrů.

Tower of Hercules

Ve 20. století nahradil optický systém moderní elektrifikovaný systém. Kolem roku 1975 byl maják vylepšen houkačkou do mlhy a radiovým systémem navigace. Herkulova věž je stále funkční, její signál pomáhá k bezpečné plavbě, světlo je viditelné do 37 km.

Tower of Hercules

Tento maják je také významnou historickou památkou. Chrání námořníky od nebezpečných skalisek na plné špičce mysu na konci zálivu. Je vyhledávaným místem, každý rok sem zavítá velké množství turistů. Pokud chcete vystoupat až na vrchol věže, musíte vyjít 242 chodů. Věž byla zapsána pro svůj význam na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Čtěte také:

Reklama