Jiřina Bohdalová dnes slaví osmdesátiny. Ani my jsme na významné životní jubileum herečky, která se už řadu let drží na horních příčkách žebříčku popularity, nezapomněli.

Na několikátý pokus se nám podařilo paní Jiřinku telefonicky zkontaktovat, poblahopřát ji k narozeninám, a i přes upozornění, že má malinko času, jsme ještě stihli položit čtyři krátké otázky.

jbPaní Bohdalová, co pokládáte ve svém životě za nejdůležitější?

Zdraví. To je ta největší cenina, kterou máme.  

Kterou ze svých početných rolí máte nejoblíbenější?

Těch je celá řada. Ale nejvíce si vážím rolí ve filmu režiséra Karla Kachyni: Ucho (1969) a Fany (1995).

Co děláte ve svém volném čase, pokud tedy nějaký máte.

To jste řekla správně, pokud nějaký mám… věnuji se své zahrádce a svým vnukům. (Marek 1987, Vojtěch 1995).

Jak se udržujete v tak obdivuhodné kondici?

Jsem vitální po mamince a neštítím se domácích prací. Necvičím, drancuju tělo jen tím, co udělat musím. A není toho málo.

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. Její otec František Bohdal byl vyučeným truhlářem, matka Marie Bohdalová (roz. Brunnerová) pracovala jako služebná. Ve volném čase se s oblibou věnovala ochotnickému divadlu a v  tomto ohledu měla velký vliv i na svou dceru. Jako malou ji zapsala do baletní školy Niny Gordon-Mládkové a následně i do komparzu. Maminčinou zásluhou tak zazářila Jiřinka jako dětská hvězdička v němém filmu Pižla a Žižla na cestách (1937) nebo v prvorepublikové veselohře Madla zpívá Evropě (1940).

jbb

v dětství tančící Jiřinka

Na DAMU přijali Jiřinu Bohdalovou až po třetí zkoušce. Nějakou dobu pak budovala kariéru učitelky na základní škole v Ostravě, kde se seznámila se svým budoucím manželem Břetislavem Stašem, s nímž má dceru Simonu, dnes také velmi úspěšnou herečku. Jejím druhým manželem byl herec Radoslav Brzobohatý, toto manželství také skončilo rozvodem.

bbbsss

Jiřina Bohdalová s dcerou Simonou Stašovou, obě „Paní herečky“

Za svůj umělecký život dostala Jiřina Bohdalová řadu prestižních ocenění. Bezesporu je královnou české filmové komedie. Jako třetí se umístila v roce 2000 anketě Král filmového úsměvu století, a to hned za Vlastou Burianem a Vladimírem Menšíkem. Dvakrát získala Českého lva a osmkrát za sebou vyhrála televizní diváckou cenu TýTý. Letos v březnu jí byla udělena cena Thálie 2010 za celoživotní dílo v oblasti činohra.

jb

Jiřina Bohdalová po převzetí ceny Thálie 2010

Hlas Jiřiny Bohdalové máme uložen v paměti  z večerníčků, milujeme ji ve filmech, na divadle, v televizních estrádách. Dokáže zahrát roli komediální i tragickou. Ve všech je přesvědčivá. „Bohdalka“ je prostě naše herečka!

Ještě jednou: VŠECHNO NEJLEPŠÍ K NAROZENINÁM!

Kterou roli Jiřiny Bohdalové máte nejraději?

Reklama