Herečka Iva Janžurová dnes slaví sedmdesátiny. Nic proti nikomu, ale když nedávno slavily kulatiny i jiné slavné české herečky, věnovalo se jim více prostoru. My ten prostor naší „Janžurce“ dáme určitě.

ivaNezapomenutelný smích, skvělé herecké výkony v dramatech i komediích, v televizních seriálech, filmech i na divadelních prknech... rodinná soudržnost, láska a pohoda... a tak bychom mohli dlouho pokračovat, to vše patří jedné z našich nejlepších českých hereček Ivě Janžurové.

Iva Janžurová se narodila 19. května 1941 v Žirovnici u Pelhřimova. Po vzoru rodičů, kteří byli učitelé, nastoupila na pedagogické gymnázium v Českých Budějovicích. Nakonec však zvítězila láska k divadlu a v roce 1963 absolvovala pražskou DAMU. Po ročním angažmá v libereckém divadle F. X. Šaldy se stala v roce 1964 přední členkou Divadla na Vinohradech, kde působila až do poloviny 80 let. Od roku 1988 je členkou činohry Národního divadla.

Iva Janžurová je jednou z nejobsazovanějších českých hereček. Skvělých hereckých příležitostí se jí dostalo zejména v šedesátých letech, určitě i její zásluhou nazýváme tato filmová léta - zlatá šedesátá!

Nezapomenutelná je její role Kristy v dramatu režiséra Karla Kachyni Kočár do Vídně (1966), báječná byla v komediích Jiřího Krejčíka Svatba jako řemen (1967) nebo Pensionu pro svobodné pány (1967), nesmíme zapomenout ani na roli ve filmu Zdeňka Podskalského Světáci. (1969)

ukázka z unikátního filmu Kočár do Vídně

iva

„znásilněná“ Iva Janžurová ve filmu Svatbě jako řemen (1967)

Počátkem 70. let po dvojroli paní Kelettiové-Stubové v komedii Václava Vorlíčka Pane, Vy jste vdova (1970), za kterou dostala Iva Janžurová Cenu pro nejlepší herečku na MMF fantastických filmů v Terstu, ztvárnila herečka další nezapomenutelné role, opět dramatické, a to ve filmech Juraje Herze Petrolejové lampy (1971) a Morgiana. (1972).

Štěpa v Petrolejových lampách (1971)

V 70. a 80. letech se stala Iva Janžurová jednou z nejobsazovanějších hereček. Kromě komedií např. Zítra to roztočíme, drahoušku, Marečku, podejte mi pero nebo Což takhle dát si špenát se objevila v mnoha televizních filmech a seriálech. Nenapodopitelná je její role vrchní sestry v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Iva Janžurová také často působila v zabavných pořadech.

Zítra to roztočíme, drahoušku (1976)

Od 90. let hraje také s manželem Stanislavem Remundou (herec, režisér a dramatik) a dcerami Sabinou a Theodorou v rodinném zájezdovém divadle.

rodina

Iva Janžuorvá se svým životním partnerem Stanislavem Remundou a dcerami Sabinou a Theodorou

  • Iva Janžurová je držitelkou dvou Českých lvů za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmech Co chytneš v žitě (1998) a Výlet (2002).
  • Ze spolupráce s režisérkou Alice Nellis vzešlo ještě ocenění za Nejlepší herecký výkon na Mezinárodním filmovém festivalu v Soči (2000) za roli ve filmu Ene Bene.
  • Dále je držitelkou Ceny Alfréda Radoka a Ceny Thálie.

Gratulace redakce

Paní Janžurová, hodně štěstí a zdraví do dalších let, ať nám ještě dlouho rozdáváte radost a smích z televizních obrazovek, plátna kin i divadelních prken. Děkujeme za vaše herecké umění!

penzion

Reklama